Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy 2024

Długi weekend związany z Bożym Ciałem, ze względu na ruchomy charakter wskazanego święta może wypaść od końca maja do końca czerwca, w tym roku przypada na dni 30.05-02.06, dzięki czemu obejmuje również Dzień Dziecka. Procesje jakie odbywają się w Boże Ciało oraz plenerowe festyny i pikniki rodzinne organizowane w Dzień Dziecka skłaniają nas do zerkania w prognozy pogody, a te jak dotąd wyglądają optymistycznie - będzie bardzo ciepło, a nawet upalnie.

Pogoda na Boże Ciało 2024

Mapy prognostyczne górnej jak i dolnej topografii barycznej wskazują na napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które przynoszą duży wzrost temperatur maksymalnych w ciągu dnia i ciepłe noce. Napływ tego typu mas powietrza w okresie wiosennym i letnim charakteryzuje się upalną pogodą ale lokalnie występować mogą również mocno rozbudowane chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Przewidywane temperatury maksymalne w cieniu na przeważającym obszarze kraju oscylować będą w przedziale +25°C / +29°C, tylko na Pobrzeżu i w rejonie Sudetów i Karpat nieco chłodniej +20°C / +24°C. Jednakże ze względu na zbyt długi termin trudno jest dziś stwierdzić gdzie i z jaką intensywnością wystąpią prognozowane chmury opadowe, dlatego też zachęcamy do przeglądania naszego serwisu i zapoznawania się z aktualnymi prognozami pogody.

Zobacz też: Gdzie ten deszcz? Czyli dlaczego prognoza pogody się nie sprawdziła

Tegoroczna wiosna zapewniła nam atrakcyjną pogodę zarówno na okres Wielkanocny, jak i na długi weekend majowy, więc optymistyczne prognozy na tzw. „czerwcówkę” nie są zaskoczeniem. Ponadto czerwiec jest początkiem meteorologicznego lata, jest to też miesiąc kiedy zazwyczaj rozpoczyna się okres termicznego lata, a średnia obszarowa temperatura powietrza wynosi już około 17°C. W związku z tym słonecznych prognoz przed nami w najbliższym czasie będzie już tylko więcej.

Autor: Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł