Flopres – postępy i rezultaty

04/25 Publikacja artykułu o projekcie na stronie internetowej grantodawcy

Artykuł o naszym projekcie został opublikowany na stronie internetowej grantodawcy w ramach Programu LIFE – Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Projekt FLOPRES został zaprezentowany jako doskonały przykład na to, jak Program LIFE, we współpracy z lokalnymi samorządami, realnie wpływa na poprawę jakości życia obywateli.

LIFE: protecting vulnerable communities from flash floods

03/25 Przegląd projektu przez grantodawcę w ramach Programu LIFE

W dniach 18–20 marca 2025 roku odbyła się wizyta monitorująca projekt FLOPRES. Oprócz partnerów projektu, w wizycie wzięli udział przedstawiciel Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) oraz zewnętrzny kontroler programu LIFE ze Słowacji.
Główne cele wizyty to przedstawienie postępów we wdrażaniu projektu, omówienie napotkanych wyzwań i przeszkód oraz inspekcja zainstalowanych czujników w terenie – na działkach pilotażowych w Polsce i na Słowacji.
Inspekcja terenowa była również okazją do rozmów z przedstawicielami lokalnych samorządów, którzy są kluczowymi interesariuszami projektu.

Monitoring Visit of the FLOPRES Project - FloPres

02/25 Wszystkie polskie zlewnie pilotażowe objęte wszystkimi typami czujników w ramach projektu

Zrobiliśmy kolejny istotny krok w naszej misji budowy kompleksowego systemu ostrzegania przed nagłymi powodziami. W ramach projektu zakończono instalację 92 inteligentnych czujników (IoT) w trzech zlewniach pilotażowych w województwie małopolskim, co stanowi kluczowy etap w rozwoju zaawansowanej infrastruktury prognozowania i zapobiegania powodziom błyskawicznym.
Instalacje objęły zlewnie potoku Roztoczanka przepływającego przez wieś Roztoka-Brzeziny w gminie Gródek nad Dunajcem, potoku Bibiczanka przepływającego przez gminę Zielonki i wpływającego do Krakowa, a także sąsiedniego potoku Garliczka.
Zainstalowano łącznie 21 czujników poziomu wody oraz 71 dodatkowych urządzeń pomiarowych – czujników opadu, dostarczających dane ważne dla prognozowania przepływu wód w rzekach, termometrów mierzących temperaturę powietrza i czujników wilgotności gleby, mierzących zawartość wody w gruncie.

FLOPRES Achieves Another Major Milestone in Flood Prevention: 92 Smart Sensors Installed in Malopolska Region - FloPres

01/25 Rozwój systemu wczesnego ostrzegania

Jesteśmy na dobrej drodze do opracowania internetowego systemu wczesnego ostrzegania, integrującego modelowanie hydrologiczne w czasie rzeczywistym oraz dane z czujników IoT. Integracja z danymi z czujników IoT ze słowackich obszarów pilotażowych została już zakończona. Po zakończeniu instalacji wszystkich czujników w Polsce, przeprowadzimy również integrację z danymi z polskich obszarów pilotażowych. System obejmuje również integrację z prognozami meteorologicznymi.

Wersja alfa została już przygotowana i będzie systematycznie testowana wewnętrznie, a w kolejnym etapie także przez użytkowników końcowych.

12/24 Wszystkie słowackie obszary pilotażowe objęte wszystkimi typami czujników w ramach projektu

Poczyniliśmy znaczący postęp w naszej misji budowy kompleksowego systemu ostrzegania przed nagłymi powodziami. W ramach projektu zakończono instalację 176 inteligentnych czujników (IoT) w trzech pilotażowych zlewniach w Kraju preszowskim na Słowacji, co stanowi kluczowy krok w rozwoju zaawansowanej infrastruktury do prognozowania i zapobiegania nagłym powodziom.

Instalacje objęły zlewnie:

-Ladomírka (powiat Svidník),

-Šibská voda (powiat Bardejów),

-Malá Svinka (powiat Sabinov).

Łącznie w 22 gminach regionu preszowskiego zamontowano 38 czujników poziomu wody, które umożliwiają dokładniejsze prognozowanie zachowania wód w zlewniach w różnych warunkach pogodowych. Jednocześnie w 20 gminach regionu zainstalowano 138 innych czujników, w tym:

-czujniki opadów, dostarczające danych istotnych dla przewidywania przepływu wody w rzekach,

-termometry mierzące temperaturę powietrza,

-czujniki wilgotności gleby, określające zawartość wody w glebie.

11/2024 Instalacja pierwszych czujników w Polsce
Na terenach pilotażowych potoku Roztoczanka zamontowano pierwsze czujniki. Tu znaleźć można szczegóły

05/2024 Instalacja pierwszych czujników na Słowacji
Rozpoczęliśmy montaż pierwszych czujników na działkach pilotażowych na Słowacji! Tu możecie przeczytać szczegóły.

02/2024 Listy wsparcia od słowackich i polskich agencji wodnych
Aby podkreślić pełne wsparcie interesariuszy projektu dla idei projektu, regionalny Słowacki Zarząd Gospodarki Wodnej w Koszycach podpisał list poparcia po stronie słowackiej, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podpisał list poparcia po stronie polskiej.

02/2024 Podpisanie protokołów ustaleń
Aby ustalić zasady współpracy przy realizacji zadań projektowych z właściwymi interesariuszami, podpisaliśmy Memorandum of Understanding z niektórymi gminami na wybranych działkach pilotażowych na Słowacji i w Polsce.

12/2023 Ostateczny wybór działek pilotażowych, na których będziemy rozwijać system wczesnego ostrzegania
Na terenie Samorządu Preszowskiego na Słowacji i Małopolski w Polsce ostatecznie wybraliśmy działki pilotażowe – obszary, na których następnie zostaną zamontowane elementy monitorujące system ostrzegania.
Lokalizacje zostały zidentyfikowane i wybrane we współpracy z władzami lokalnymi, kładąc nacisk na maksymalną wydajność i stabilność systemu, minimalizację szkód dla życia i mienia, a także dostępność historycznych zapisów meteorologicznych i hydrologicznych lokalizacji niezbędnych do kalibracji i walidacji system.