Komentarz synoptyka: 2026-08-03
Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, który w sobotę przemieszczał się przez Polskę, ciśnienie zaczęło wzrastać, a nad Europą Środkową rozbudował się niewielki wyż. Jego centrum początkowo znajdowało się nad pograniczem polsko-niemieckim, następnie przemieściło się nad Polskę, a dziś odsuwa się już w kierunku krajów bałtyckich i Białorusi. Za frontem nad niemal cały obszar kraju napłynęło chłodniejsze powietrze polarne. Jedynie na południowych krańcach Polski utrzymuje się jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, oddzielającego chłodniejszą masę zalegającą nad większą częścią kraju od cieplejszego powietrza zwrotnikowego obecnego dalej na południu. Wraz z odsuwaniem się wyżu na północny wschód strefa frontowa zacznie stopniowo przemieszczać się w tym samym kierunku.
Po ustąpieniu wyżu coraz wyraźniej zaznaczy się wpływ przedniej części niżu znad Wysp Brytyjskich. Transportuje ona z południowego zachodu cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego i w jej obrębie znajduje się wspomniana strefa frontowa. Do wieczora to cieplejsze powietrze obejmie niemal cały kraj, z wyjątkiem północnych regionów, gdzie jeszcze utrzyma się chłodniejsza masa. Temperatura maksymalna będzie wyższa niż wczoraj. Na południu przekroczy granicę upału i osiągnie od +33°C do +35°C. Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą od +27°C do +30°C. Najchłodniej pozostanie nad samym morzem oraz na Warmii i Mazurach, gdzie temperatura wyniesie od +21°C do +25°C. Wiatr będzie przeważnie wschodni i słaby.
Niebo w wielu miejscach będzie bezchmurne lub z niewielkim zachmurzeniem. Więcej chmur pojawi się jedynie w obrębie strefy frontowej na południu kraju, tam też obecnie występują przelotne opady deszczu. W ciągu dnia jej aktywność będzie przejściowo słabnąć, jednak wieczorem ponownie mogą rozwinąć się w niej intensywniejsze przelotne opady deszczu. Burze nie są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, choć lokalnie nie można ich całkowicie wykluczyć. Zmienność napływających mas powietrza, charakterystyczna dla ostatnich tygodni, prawdopodobnie utrzyma się również w pierwszej części sierpnia. Kolejne strefy frontowe będą rozdzielać chłodniejsze powietrze polarne od cieplejszego zwrotnikowego, przynosząc naprzemienne ocieplenia i ochłodzenia, a miejscami również opady deszczu i burze.
Aleksandra Kulpińska, 03 sierpnia 2026 r.