Komentarz synoptyka: 2026-05-23
Sobota upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia, wzrastającego okresowo do dużego, jednak bez opadów deszczu, przy zróżnicowanej terytorialnie temperaturze maksymalnej. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie i północy, 21 -23°C, 22-24°C w centrum i 25-27°C na południowym zachodzie Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych, nie obniżający zbytnio temperatury odczuwalnej.
Centrum kontynentu, od Skanii po Apeniny i od Biskajów po Rosję kontynentalną objęte jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu, którego centrum (1029 hPa) w godzinach porannych znajduje się na pograniczu Polski i Niemiec, powoli migrując i słabnąc na południowy wschód. Po jego północnych obrzeżach przemieszczają się strefy zachmurzenia frontowego niżu znad Morza Norweskiego i północnego Atlantyku, prezentowane na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd . Ogólną sytuację synoptyczną na kontynentem i Atlantykiem przedstawia mapa synoptyczna DWD: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Mimo że znajduje się niemal w centrum wyżu, nie możemy zdecydowanie liczyć na bezchmurne niebo, w masie wilgotnego powietrza na pływającego z północnego zachodu formować się będą chmury konwekcyjne o niewielkim rozwoju pionowym, Cumulus, Stratocumulus.
Jutro od godzin nocnych od północnego zachodu zacznie nasuwać się strefa frontu chłodnego, widocznego dzisiaj nad Morzem Północnych i Francją, z możliwymi słabymi przelotnymi opadami deszczu i podobną do dzisiejszej temperaturą. Za frontem chłodnym zacznie rozbudowywać się nad Jutlandią i Morzem Północnym układ wyżowy, dzięki któremu pierwsza połowa przyszłego tygodnia będzie pogodna, lecz nieco chłodniejsza.
Warto zwrócić uwagę na prognostyczne mapy topografii 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202605221800&projection=opencharts_europe&valid_time=202605231800 . Klin górnego wyżu rozciągające od Półwyspu Iberyjskiego po nasze południowo zachodnie regionu przenosi zwrotnikowe powietrze nad zachód kontynentu. Stąd notowane i prognozowane w Hiszpani i Francji wartości temperatury 30 i więcej stopni Celsjusza. Wzmaganie się cyrkulacji strefowej z odchyleniem północnym powoduje, że nie musimy się w najbliższym tygodniu obawiać upalnej aury. Nie jest to jednak wykluczone w kolejny weekend.
Ryszard Klejnowski
23 maja, sobota, 143 dzień 2026 roku