Komentarz synoptyka: 2024-06-28

Dziś przez Polskę począwszy od zachodu przechodzić będzie zatoka niżu znad Wysp Owczych i związany z nią front chłodny. Centrum wspomnianego niżu teraz jeszcze z wartością 992hPa w ciągu dnia będzie się powoli wypełniać chłodnym powietrzem i odsuwać nieznacznie na północ w stronę Morza Norweskiego. Ten sam prognostyczny ruch niżu obserwujemy na górnych mapach, przez co górna zatoka z chłodem jedynie „ślizgnie” się po północnej części Polski. W konsekwencji największe ochłodzenie związane z napływem chłodniejszych mas powietrza za frontem chłodnym odczujemy początkowo tylko na północnym zachodzie, a jutro już w całej północnej części kraju.

Frontowe zachmurzenie, na które składać się będą wały chmur burzowych w całym kraju przyniesie intensywne opady deszczu i burze. Gwałtowność prognozowanych zjawisk związana jest z ogromnym potencjałem chwiejności jakim charakteryzuje się masa zwrotnikowa oraz znacznym gradientem termicznym występującym w strefie frontu. Na mapach poziomu 850hPa zauważyć możemy obecnie nad Polską temperatury rzędu +15°C / +16°C, podczas gdy bezpośrednio po przejściu frontu prognozowane temperatury na tym poziomie oscylują w przedziale +6°C / +8°C.

Za wędrującą na północny wschód zatoką niżową, w tylnej części wypełniającego się niżu ciśnienie atmosferyczne będzie wzrastać, a dynamika procesów atmosferycznych ucichnie. W dniu jutrzejszym nad Polską powstanie centrum wyżu z ośrodkiem 1020hPa, który zapewni nam słoneczną pogodę z niewielkim zachmurzeniem i słabym wiatrem. Po więcej szczegółów dotyczących prognozowanych warunków atmosferycznych na dziś i kolejne dni odsyłam do komentarza o pogodzie na weekend www.meteo.pl/pogoda-na-weekend-28-30-06-bedzie-naprawde-upalnie

Aleksandra Kulpińska, 28.06.2024 r

Udostępnij artykuł