Komentarz synoptyka: 2024-06-23

Żywioły natury ucichły i oddychamy spokojnie umiarkowanie ciepłym powietrzem polarnym o cechach morskich napływającego do nas od zachodu z tendencją do przechodzenia na północny zachód. Barycznie jeszcze pozostajemy w zasięgu niewielkiego i zarazem płytkiego niżu lokującego się nad centralnymi akwenami Bałtyku, z tendencją do wypełniania się chłodnym powietrzem, zaciąganym w jego tylnej części, podczas przesuwania się nad Litwę, a prowadzona przez niego zatoka rozciągać się będzie nad Białorusią i Ukrainą, z tendencją przesuwania się w kierunku wschodnim. Zwalniane przez niego miejsce, stopniowo zajmować będzie wtórny wyż w obszarze klina wyżowego od wyżu azorskiego. To on, stale umacniając się i równocześnie przesuwając się w kierunku północno wschodnim, w ciągu najbliższych dwóch dób znajdzie się nad centralnymi akwenami Bałtyku, z ciśnieniem w jego centrum sięgającym 1021 hPa.

Dzisiaj warunki pogodowe u nas jeszcze związane będą ze wspomnianym niżem opuszczającym wody Bałtyku, a w jego tylnej części napływać będzie świeża masa powietrza polarnego o cechach morskich. W miarę wzrostu temperatury uaktywniać się będzie konwekcja, wysypie cumulusami, a na północy kraju także lokalnie wypiętrzającymi się do formy Cumulus mediocris lub congestus i niewykluczone są opady deszczu przelotnego, przemieszczającego się razem z niżem w kierunku wschodnim i lekko południowo wschodnim. Burz nie będzie. Nieco inny typ pogody, utrzyma się początkowo na południowym wschodzie, tutaj jeszcze pozostałość dobrze rozbudowanej chmury Cb z przelotnymi opadami deszczu, wychodzącej nad Ukrainę. W tej sytuacji wiatr zachodni przechodzący do północno zachodniego, dość silny, wraz z rozwojem konwekcji porywisty, w porywach dochodzący do 14, 17 m/s, słabnący wraz z wygaszaniem konwekcji. Temperatura maksymalna w interwale od najniższej na północy kraju pod zachmurzeniem, w tym opadowym tylko 17, 18 stopni, do 24, 25 stopni w południowej połowie kraju.

Nocą, przy braku konwekcji, wiatr północno zachodni wyraźnie osłabnie, lokalnie na północnym wschodzie jeszcze możliwe opady deszczu związane ze wspomnianym niżem wypełniającym się chłodnym powietrzem polarnym. Temperatura przeważnie 12, 14 stopni, nieco wyższa pod zwartym zachmurzeniem na północy kraju.

Jutro, mimo wzrastającego ciśnienia i nasuwania się układu wyżowego, przy spływie powietrza od północnego zachodu i północy, z powodzeniem utrzymywać się będzie wewnątrz masowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste, opadów już nie powinno być. Temperatura na poziomie z dnia dzisiejszego, a wiatr umiarkowany zawiewający od północy.

W dalszym horyzoncie czasowym, po wspomnianej przebudowie pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej i pola geopotencjału w swobodnej troposferze z dominacją wyżu lokującego się nad kontynentem najpierw zachodnim, a później nad północnym, przed nami kilkudniowy okres bezopadowej pogody, z tendencją do powolnego wzrostu temperatury, zwłaszcza gdy wyż znajdzie się nad Skandynawią. Zatem przed nami okres posuchy.


Jarosław Olędzki,
23 czerwca 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł