Komentarz synoptyka: 2024-05-10

Podobnie jak wczoraj, nad kontynentem zalega rozległy wyż, sięgający od Rosji po Wyspy Brytyjskie, Półwysep Iberyjski i Morze Śródziemne. Jego wschodnia elipsoidalna część jest jednak „spychana” nieco na południe przez niż znad północnej Rosji, a za związanym z nim układem frontów, przemieszczających się nad nami z północy rozbuduje na północny wschód Aktualne położenie strefy zachmurzenia i opadów na froncie obserwować możemy na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ Za frontem napływa chłodniejsza masa powietrza, odczujemy kilku, nawet kilkunastostopniowe ochłodzenie, z możliwymi przygruntowymi przymrozkami, szczególnie w nocy z soboty na niedzielę na północnym wschodzie i wschodzie kraju.

Dopóty, dopóki znajdować się będziemy po wschodnie stronie tego wyżu, którego centrum 1025 hPa znajdzie się nad Bałtykiem utrzymywać się będą niskie temperatury powietrza. Od niedzieli i poniedziałku, już po zachodniej stronie wyżu, gdy zacznie napływać cieplejsza masa z kierunków południowych odczujemy wyraźne ocieplenie, nawet rzędu 25°C.

Jak możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd nad Atlantykiem rozwijają się kolejne układy niżowe. Ich strefową, wschodnią migrację blokuje jednak wspominany już wyż nad Skandynawią i Rosją. Zgodnie z prognozami o większym horyzoncie czasowym i przestrzennym, na początku przyszłego tygodnia niż, usadowi się nad Wyspami Brytyjskimi i współdziałając z wyżem „napędzał” będzie przez cały tydzień cieplejsze masy z południa kontynentu.

Proces ten możemy obserwować na kolejnych sekwencjach prognozy ECMWF map topografii względnej 500 – 1000 hPa na tle izobar ciśnienia na poziomie morza: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202405091200&projection=opencharts_europe&valid_time=202405191200 . Grubość warstwy 500 – 1000 hPa czyli odległość między poziomem 500 hPa a 1000 hPa odzwierciedla pośrednio jej średnią temperaturę, oznaczoną na mapach cieniowaniem kolorów. Skalę można wyświetlić naciskając ikonkę w prawym dolnym rogu map. Im „cieplejszy”, od niemal czerni do czerwieni i magenty kolor, tym większa jest grubość warstwy, tym samym wyższa jej średnia temperatura. Widzimy, ze dopiero w poniedziałek dociera do nas od południowego zachodu „jęzor” ciepła, który będzie zalegał nad nami do końca przyszłego tygodnia.

Więcej szczegółów prognozy pogody na dzisiaj i weekend w: www.meteo.pl/prognoza-pogody-na-weekend-10-12-05-2024-r-pogorszenie-pogody-mozliwe-przymrozki oraz mapach i meteorogramach modeli.

Ryszard Klejnowski

10 maja, piątek, 131 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł