Prognoza pogody na weekend 10-12.05.2024 r. Pogorszenie pogody, możliwe przymrozki

Nadchodzący weekend rozpocznie się pochmurnie i deszczowo, a odpowiedzialny za to będzie chłodny front atmosferyczny schodzący do nas z Bałtyku. Poprawa pogody będzie następować stopniowo od północy i północnego wschodu i w niedzielę obejmie cały kraj. Dzięki długim już dniom Słońce zapewni nam umiarkowanie ciepłe temperatury pomimo napływu chłodnych mas powietrza z północy. Jednakże rolnicy i sadownicy, mierzący się od pewnego czasu z przygruntowymi przymrozkami, w ten weekend również mogą spodziewać się temperatur spadających przy gruncie poniżej zera.

Piątek 10.05.2024 r

Zachmurzenie na przeważającym obszarze kraju umiarkowane i duże. Na północy, w centrum i na wschodzie opady deszczu. Maksymalne temperatury powietrza od +8°C / +10°C na Mazurach i nad samym morzem, +13°C / +16°C na Kujawach oraz w rejonie Sudetów i Karpat do +18°C / +21°C na południu i zachodzie. Nocą temperatury powietrza spadną do +3°C / +1°C na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze Polski cieplej +9°C / +6°C, natomiast temperatury przy gruncie na północnym wschodzie miejscami spadną poniżej zera. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, na noc słabnący i skręcający na północny, miejscami cisza.

Sobota 11.05.2024 r

Najpogodniej od rana na północnym wschodzie, w pozostałej części kraju zachmurzenie duże i umiarkowane z lokalnymi rozpogodzeniami, na zachodzie i na południu przelotne opady deszczu. W ciągu dnia temperatury powietrza osiągną przeważnie +12°C / +15°C, cieplej na południu +17°C / +19°C i na zachodzie +19°C / +21°C. Minimalne temperatury powietrza w ciągu nocy na poziomie +9°C / +6°C w zachodniej części kraju i +4°C / +2°C we wschodniej części, przy gruncie zwłaszcza na wschodzie i w centrum przymrozki. Wiatr na wschodzie północny i północno-wschodni, umiarkowany, na zachodzie słabszy z kierunków zmiennych, w nocy w całym kraju wiatr słaby, wschodni.

Niedziela 12.05.2024 r

Zachmurzenie przeważnie niewielkie do umiarkowanego na Pojezierzach i na wschodzie, noc bezchmurna. Maksymalne temperatury powietrza od +15°C / +17°C na wschodzie do +18°C / +20°C na zachodzie kraju. Nocą minimalne temperatury powietrza na przeważającej części kraju +6°C / +4°C, a przy gruncie spadną miejscami nawet do -3°C / -5°C. Wiatr przeważnie z kierunków wschodnich, umiarkowany.

 

Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł