“Zimni Ogrodnicy” i “Zimna Zośka” - czy możemy spodziewać się przymrozków?

Maj to miesiąc, który kojarzy nam się z ciepłem, kwitnącymi kwiatami i zbliżającym się latem. Jednak polska pogoda potrafi zaskakiwać, nawet w tak przyjemnym okresie roku. Choć maj to czas rozkwitu i zazielenienia, to również istnieje ryzyko przymrozków, które mogą zagrozić roślinom, szczególnie tym wrażliwym na niskie temperatury.

Najbardziej newralgicznym momentem w maju są tzw. “Zimni Ogrodnicy” oraz “Zimna Zośka”, czyli okres od 12 do 15 maja. Zauważyli to już nasi przodkowie, którzy obserwując przyrodę, próbowali oszacować, kiedy najlepiej rozpocząć siew roślin.

Zimni Ogrodnicy” - prognoza pogody

Na podstawie bieżących wyników prognoz długoterminowych w okresie „Zimnych Ogrodników” możemy spodziewać się zmiany kierunku z jakiego napływać będą do nas masy powietrza - z północno-zachodniego, na północno-wschodni. Wówczas do Pojezierza Mazurskiego oraz na Nizinę Podlaską i Mazowiecką dotrzeć może chłodniejsze powietrze z rejonów północnej Rosji i Skandynawii. Prognozowany jest również wpływ wyżu, z czym związane jest często niewielkie zachmurzenie, a co za tym idzie - nocne wypromieniowanie ciepła z gruntu.

Pomimo tego, że obecnie nie prognozuje się temperatur poniżej zera, pamiętajmy, że są to warunki sprzyjające przymrozkom pojawiającym się nad ranem przed wschodem słońca i na bieżąco sprawdzajmy aktualne wyniki prognozowanej na noc temperatury. Na naszych prognostycznych mapach i meteogramach przedstawiamy również temperaturę powierzchni gruntu, która często różni się od temperatury powietrza na wysokości 1,5 m, a na którą szczególnie w okresie „Zimnych Ogrodników” powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

Przymrozki stanowią spore zagrożenie zwłaszcza dla młodych roślin, które dopiero co rozpoczęły kwitnienie. Warto więc sprawdzać na bieżąco prognozę pogody, a w sytuacji, gdy zapowiadane są przymrozki, odpowiednio przygotować do nich rośliny.

  • Przykrywanie roślin: Warto przykryć delikatne rośliny folią, agrowłókniną lub specjalnymi osłonami ogrodniczymi, aby zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami.
  • Ogrodnictwo w doniczkach: Rośliny w doniczkach są bardziej narażone na przymrozki niż te zasadzone w gruncie. Dlatego warto przenieść je do pomieszczenia, gdzie będą mogły być bezpieczne przed chłodem.
  • Podlewanie: Nawadnianie roślin przed spodziewanym przymrozkiem może pomóc w ograniczeniu skutków niskich temperatur, ponieważ wilgotna gleba zwykle absorbuje więcej ciepła niż sucha.
  • Uprawa roślin odpornych: Wybierając rośliny do ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich odporność na niskie temperatury. Istnieje wiele gatunków, które są bardziej odporne na przymrozki i łatwiej przetrwają niekorzystne warunki.
Udostępnij artykuł