Pogodowe podsumowanie majówki

Tegoroczna majówka to nie tylko długi weekend trwający już od środy, lecz przede wszystkim okres, któremu towarzyszyło długo wyczekiwane ciepło i dobra pogoda. Na przeważającej części kraju temperatury maksymalne w ciągu dnia przekraczały +25°C oraz nie brakowało słońca, a sporadyczne przelotne opady deszczu i burze, jakie pojawiły się lokalnie w piątek i sobotę nie zakłóciły wydarzeń sportowych ani kulturalnych. I choć cały długi weekend majówkowy można uznać pogodowo za wyjątkowo udany, to przechodzący w niedzielę z zachodu na wschód wał chmur burzowych znacznie utrudnił w wielu miejscach powroty do domu. Te intensywne zjawiska w postaci burz, ulewnych deszczy i silnych porywów wiatru związane były z linią zbieżności, jaka tworzy się w ciepłej masie powietrza przed dynamicznymi frontami chłodnymi.

A jak tegoroczna majówka plasuje się na tle majówek z ostatnich dwudziestu kilku lat? Maj, choć jest miesiącem wiosennym i średnia obszarowa temperatura powietrza wynosi jeszcze tylko około +13°C, to długość dnia wzrasta już do ponad 16h i nierzadko możemy liczyć na dobrą pogodę. W ubiegłych latach w okresie od 1 do 3 maja najwyższe temperatury osiągały nawet +30°C, jednakże były też lata, gdy maksymalne temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju we wskazanym okresie mieściły się w przedziale +9°C / +12°C. Ponadto 1-3 maja jest to również okres, w którym często nie brakuje opadów deszczu - w ciągu ostatnich dwudziestu czterech lat tylko w latach 2001, 2002, 2007 i 2009 mieliśmy do czynienia z okresem, w którym w większości kraju było pogodnie. Tegoroczna majówka okazała się więc wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że niemalże przez cały jej okres w prawie całym kraju było pogodnie i ciepło, i niezależnie od tego czy na wypoczynek wybraliśmy góry, morze, czy Mazury – wszędzie słońca było pod dostatkiem. Na uwagę zasługuje również rejon Koszalina, gdzie jak dotąd podczas majówki temperatury maksymalnie nie przekroczyły 24°C, podczas gdy w tym roku maksymalna temperatura powietrza w tym mieście wyniosła 25,9°C.

Czy w dobie globalnego ocieplenia możemy na równie korzystne warunki liczyć w przyszłym roku? Podsumowując dane z ostatnich dwudziestu kilku lat statystyczna majówka powinna nas cieszyć umiarkowanie ciepłymi temperaturami w zakresie od +17°C do +22°C i zmartwić jednym dniem deszczowym. Jednakże ze statystyką w pogodzie jest tak jak w popularnym dowcipie o człowieku wyprowadzającym psa, gdzie statystycznie rzecz ujmując każde z nich ma po trzy nogi. Dlatego zachęcamy by być na bieżąco z wynikami naszych prognoz pogody i nie dać się zaskoczyć zmiennej (zwłaszcza wiosną) aurze.

 

Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł