Pogoda na weekend 14-16.06. Czeka nas znaczne ocieplenie

Pogoda na weekend wygląda optymistycznie. Choć początkowo weekend wciąż będzie bardziej wiosenny niż letni, to przyniesie nam długo oczekiwane ocieplenie. Od soboty pogodę kształtować zacznie przemieszczający się z zachodu na wschód ciepły wycinek niżu, który wraz z południowym wiatrem dostarczy nam wyższe temperatury i słońce. Chwilową fale ciepła ograniczy front chłodny przechodzący przez nasz kraj z soboty na niedzielę, jednakże będzie to ochłodzenie krótkotrwałe i od poniedziałku wpłynie do nas kolejna fala ciepła, która przy obecnych prognozach zostanie z nami niemalże do końca tygodnia. Szczegółowe warunki na nadchodzący weekend poniżej.

Piątek 14.06.2024 r

Nad ranem lokalnie występować będą zanikające zamglenia, mgły i niskie chmury. W ciągu dnia od zachodu napłyną chmury wysokie i średnie, na wschodzie więcej chmur kłębiastych, tam też mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Nocą w wielu miejscach niebo rozpogodzi się. Temperatury maksymalne +19°C / +22°C, nocą temperatury minimalne wyniosą +13°C / +11°C na zachodzie i w centrum oraz +10°C / +8°C na wschodzie i na południu. Wiatr słaby i ze zmiennych kierunków z przewagą południowego, na noc w całym kraju ustali się południowy kierunek wiatru o umiarkowanej prędkości.

Sobota 15.06.2024 r

Od rana przeważnie bezchmurnie, w ciągu dnia zachmurzenie małe i umiarkowane. W godzinach popołudniowych od zachodu podchodzić zacznie frontowa strefa zachmurzenia z opadami deszczu i możliwymi burzami, która do rana dotrze do centrum kraju. Nocą na zachodzie po przejściu frontu mogą wystąpić mgły i zamglenia. Temperatury maksymalne na wschodzie od +21°C / +23°C, w centrum i na północy +23°C / +25°C do +26°C / +28°C na południowym zachodzie. Temperatury minimalne w ciągu nocy przeważnie +13°C / +11°C, cieplej jedynie w centrum +16°C / +14°C. Wiatr umiarkowany z usileniami z kierunków południowych, na noc słabnący i zmieniający za linią frontu kierunek na zachodni.

Niedziela 16.06.2024 r

Zachmurzenie w większości kraju za wyjątkiem wschodu duże miejscami z opadami deszczu, w ciągu dnia rozpogodzi się najpierw na zachodzie, następnie w centrum. Nocą strefa frontu odsunie się nad wschodnią część kraju, w pasie centralnym wystąpić mogą mgły i zamglenia. Temperatury maksymalne przeważnie +23°C / +25°C, w strefie frontu chłodniej +17°C / +19°C. Nocą temperatury spadną od +16°C / +14°C na północnym wschodzie i na zachodzie do +13°C / +11°C w pozostałych regionach, w górach +10°C / +8°C. Wiatr w ciągu dnia słaby i umiarkowany na zachodzie wiejący z zachodu, na wschodzie południowy i południowo-wschodni.

 

Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł