Pogoda na majówkę. Gdzie będzie najcieplej?

Po ostatnim powrocie zimy, niezwykle chłodnej drugiej połowie kwietnia, na koniec miesiąca, pogoda na majówkę zapowiada się optymistycznie. Nasze wcześniejsze obliczenia i prognozy potwierdzają się. Długoterminowe, numeryczne prognozy pogody wskazują na zmianę cyrkulacji powietrza na południowo-zachodnią, południową i napływ ciepłych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Wynika z tego, że pierwsze dni maja będą wiosenne i ciepłe. Mapy synoptyczne bazujące na modelu GFS, również potwierdzają zmianę cyrkulacji na ciepłą południową.

Dane statystyczne podają, że średnie maksymalne temperatury dla miesiąca maja z okresu ostatnich 25-30 lat są w przedziale +15°C / +17°C na północy kraju, do +18°C / +20°C w centrum i na południu.

Najcieplejszy majowy weekend był w latach 2001,2002,2005,2012,2018, gdzie na zachodzie, południu i w centrum temperatura maksymalna dochodziła do +27°C / +30 °C. Najchłodniejsze weekendy majowe z dużym kontrastem temperatury między północą a południem, występowały w latach 2011,2021,2023, gdzie temperatura na północy wynosiła zaledwie +9°C / +10°C. W pozostałych latach temperatury oscylowały wokół +17°C / +20°C.

Pogoda na majówkę. Gdzie będzie najcieplej?

Jaka zatem czeka nas pogoda na majówkę 2024?Tegoroczny długi weekend majowy, najcieplej zapowiada się w pierwszych dniach maja w zachodniej, południowej i centralnej części naszego kraju, gdzie temperatury w cieniu osiągać mają wartości +22°C / +25°C, w części północnej +19°C / +22°C, nad samym morzem nieco chłodniej +18°C / +20°C. Na ostatni dzień wydłużonej w tym roku majówki, 5 maja, prognozowane jest delikatne ochłodzenie, Temperatura maksymalna w całym kraju, będzie oscylowała w przedziale +18°C / +20°C.

W dalszym ciągu zachęcamy, by na bieżąco zapoznawać się z naszymi aktualnymi prognozami pogody.

 

Autor: Krzysztof Maksimiuk

Udostępnij artykuł