Pogoda na majówkę 2024. Będzie ciepło, ale mogą pojawiać się burze

Prognozy pogody na tegoroczną majówkę są optymistyczne, a warunki atmosferyczne sprzyjać będą aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Dni będą przeważnie słoneczne i przede wszystkim ciepłe z temperaturami od +17°C / +19°C nad samym morzem i w górach, do +24°C / +26°C w centrum kraju, a jeśli grillowanie przedłuży się do późnego wieczora to zastanie nas noc z temperaturami od +12°C do nawet +16°C.

Korzystną aurę od piątku mogą zakłócać przelotne opady deszczu, a nawet burze, które będą występować w godzinach popołudniowych zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju. Przyczyną tych zjawisk będzie stałe pole baryczne, w którym podłoże nagrzewa się coraz bardziej i tym samym nagrzewa zalegające nad nim powietrze. Efektem tego będzie rozwijająca się silna konwekcja termiczna i prądy wznoszące oraz chmury Cumulonimbus, czyli chmury kłębiaste o znacznej rozciągłości pionowej, którym towarzyszyć mogą opady deszczu, gradu i burze.

Zjawiska te mają charakter wybitnie lokalny i uwarunkowane są nie tylko od chwiejności atmosfery ale również od pokrycia terenu. Dlatego też przed dłuższymi wycieczkami rowerowymi oraz wyprawami w góry warto zapoznać się z naszymi aktualnymi meteogramami dla danego obszaru.

Krzysztof Maksimiuk

Udostępnij artykuł