Pogoda na Boże Ciało i Dzień Dziecka nie zapowiada się optymistycznie

Przed nami kolejny wiosenny długi weekend łączący Boże Ciało i Dzień Dziecka - oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zadbaliśmy o wolny piątek. Dlatego zwłaszcza ci, którym się to udało z pewnością sprawdzają aktualne prognozy pogody obejmujące ten czas. Tak więc jakich warunków atmosferycznych możemy się spodziewać uczestnicząc w czwartkowych procesjach? Czy podczas weekendowych pikników i festynów rodzinnych przyjdzie nam się mierzyć z deszczem czy może upałem? Na zadanie jak i nie zadane pytania odpowiadamy poniżej.

Prognozy pogody na  Boże Ciało, dzień dziecka i wynikający z takiego ułożenia kalendarza długi weekend nie zapowiadają się optymistycznie. Polska w okresie od 30 maja do 2 czerwca znajdzie się obszarze niskiego ciśnienia w strefie rozmywających się frontów atmosferycznych. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych na czas procesji należałoby dozbroić się w parasole, które będzie można wykorzystać w każdej chwili. Opisana sytuacja synoptyczna dostarczy nam mocno zróżnicowanej pogody, będzie sprzyjać szybkiemu powstawaniu chmur kłębiastych opadowych o dużej rozpiętości pionowej, w każdej chwili będzie mógł pojawić się opad deszczu, burze, lokalnie również opady gradu. Na intensywność wspomnianych zjawisk wpływ będzie miało nie tylko aktualne ułożenie strefy frontowej w danej chwili, jak również lokalna charakterystyka pokrycia terenu z powodu bardzo małego przemieszczania się mas powietrza. Przewidywane temperatury maksymalne w całym tym okresie na przeważającym obszarze kraju oscylować będą w przedziale +19°C/+24°C, tylko na wybrzeżu i w górach nieco chłodniej +17°C /+19°C. Zachmurzenie przeważnie umiarkowane wzrastające okresami do dużego z opadami i burzami, przeplatać się będzie z rozpogodzeniami. Noce i ranki z temperaturami od +14°C /+11°C, tylko w górach chłodniej +10°C /+7°C, miejscami po silnych opadach mogą pojawiać się zamglenia i mgły.

Pamiętając o przysłowiu „Jaki dzień jest w Boże Ciało, takich dni potem niemało” można by się zastanawiać czy w tym roku nie działa ono przypadkiem wstecz i nie obejmuje tych wszystkich burzowych dni, które już za nami, i czy rozpoczynające się 1 czerwca meteorologiczne lato nie powinno nieść nam już tylko ciepłych i spokojniejszych pogodowo dni. Pewne natomiast jest to, że codziennie możecie liczyć na nasze komentarze opisujące aktualną sytuację synoptyczną i warunki atmosferyczne przez nią kształtowane.

Krzysztof Maksimiuk

Udostępnij artykuł