Perseidy 2024 r – noc spadających gwiazd 12-13 sierpnia. Jaka czeka nas pogoda?

Spadające gwiazdy, a tak właściwie meteoroidy przelatujące przez ziemską atmosferę pojawiać się mogą na niebie przez cały rok, jednakże do najaktywniejszych i najbardziej spektakularnych należą Perseidy. Ich aktywność zaczyna się w połowie lipca i trwa prawie do końca sierpnia, lecz najistotniejszy jest okres wokół maksimum, który przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Do oglądania tego fascynującego zjawiska nie potrzebujemy żadnych pomocy technicznych, a jedynie sprzyjających warunków. Jak dobrze przygotować się do obserwacji spadających gwiazd?

Warunki atmosferyczne na noc spadających gwiazd 12-13 sierpnia

Zachmurzenie sprzyjać będzie obserwacjom spadających meteorów, na przeważającym obszarze kraju będzie bezchmurnie, okresami mogą występować nieliczne chmury pierzaste piętra wysokiego. W drugiej części nocy w północno-wschodniej części kraju powracający z nocnych zabaw mogą już mieć trudności w obserwacji w związku z lokalnie pojawiającymi się mgłami i niskimi chmurami warstwowymi Stratus. Wiatr nad całym obszarem naszego kraju słaby, zmienny z przeważającym kierunkiem północnym i północno-wschodnim o prędkości 3-1m/s, okresami cisza. Najchłodniej w noc spadających gwiazd będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach i Podlasiu, gdzie temperatura w nocy spadać będzie do +12°C / +10°C, tam też trzeba się zaopatrzyć w cieplejsze okrycia, na pozostałym obszarze około +15°C / +13°C, a najcieplej będzie na południowym zachodzie +18°C / +16°C.

O czym jeszcze warto pamiętać w noc spadających gwiazd?

Do obserwacji korzystne będą nie tylko warunki atmosferyczne, ale też faza Księżyca, który około godziny 23:00 już zajdzie. Jednakże nie tylko Księżyc wpływa na nocną obserwację nieba, dużo istotniejsze jest zanieczyszczenie świetlne. Na obszarach wielkich aglomeracji miejskich takich jak: Warszawa, Katowice, Poznań i Trójmiasto sztuczne oświetlenie znacznie ogranicza widoczność naturalnego, nocnego nieba. Najmniej zanieczyszczone światłem regiony naszego kraju to przede wszystkim Bieszczady, ale też pozamiejskie obszary Warmii i Mazur oraz Pojezierza Pomorskiego.

Zobacz też: Dlaczego gwiazdy migocą, a planety nie? I co to ma wspólnego z pogodą

 

Krzysztof Maksimiuk

 

Udostępnij artykuł