Obalamy mity pogodowe: Czerwony zachód słońca – zapowiedź dobrej pogody?

Czy czerwony zachód słońca rzeczywiście zwiastuje piękną pogodę? A może to tylko romantyczna wizja zakorzeniona w ludowych przysłowiach? Dziś w cyklu „Obalamy mity pogodowe” przyglądamy się jednemu z najbardziej znanych powiedzeń związanych z pogodą.
„Czerwony zachód – dobry znak, czerwony świt – złej pogody mit”?
To przysłowie ma wiele wersji. Angielska wersja – "Red sky at night, sailor's delight. Red sky in morning, sailor's warning" – znana jest żeglarzom od wieków. W Polsce także powtarza się, że czerwony zachód to zapowiedź ładnej pogody, a czerwony wschód – jej pogorszenia.
Ale ile w tym prawdy?
Trochę fizyki atmosfery
Barwa nieba o wschodzie i zachodzie słońca zależy od rozpraszania światła słonecznego w atmosferze. Kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, jego promienie pokonują dłuższą drogę przez atmosferę. Krótkie fale światła (niebieskie) są rozpraszane na boki, a do naszych oczu dociera głównie światło czerwone i pomarańczowe.
Jeśli powietrze jest czyste i suche, zachód słońca może być intensywnie czerwony. I rzeczywiście – suche powietrze często oznacza brak opadów, więc taki zachód może sugerować, że nadchodząca noc i poranek będą pogodne.
Z kolei czerwony wschód słońca może oznaczać, że wschodzące słońce oświetla od spodu nadciągające chmury od zachodu, co może być sygnałem zbliżającego się frontu i opadów.
Czy to rzeczywiście działa?
Czasami – tak. Ale nie zawsze. To przysłowie może mieć sens w strefie umiarkowanej, gdzie przeważające zachodnie wiatry sprawiają, że pogoda często nadciąga z zachodu. Ale i tak to duże uproszczenie. W rzeczywistości zmiany pogody zależą od wielu czynników: układów barycznych, frontów, wilgotności, prędkości wiatru czy lokalnego ukształtowania terenu.
Nie raz zdarzy się, że po spektakularnym czerwonym zachodzie przyjdzie noc z burzami lub mgłą, a po szarawym wschodzie – dzień pełen słońca.
Mit z nutką prawd
Czerwony zachód słońca może zwiastować dobrą pogodę, ale nie warto na jego podstawie planować chociażby wyjazdu w góry. Traktujmy to raczej jako pewną wskazówkę, a prognozę najlepiej sprawdzać u źródła – np. na Meteo.pl 😉
Joanna Wnuk
Zobacz też: Obalamy mity pogodowe. Zabicie pająka powoduje deszcz?! Skąd się wziął taki przesąd?