Nietypowe ciepło w listopadzie: ponad 18°C przed świtem. Skąd ta sytuacja?
W kalendarzu koniec listopada, a na termometrach na Przedgórzu Sudeckim o świcie ponad 18 stopni Celsjusza. Skąd taka sytuacja? Za wszystko odpowiedzialny jest efekt fenowy.
Efekt fenowy, zwany także zjawiskiem fenowym, to proces atmosferyczny, w którym powietrze przepływające nad górami ulega ociepleniu i osuszeniu po ich zawietrznej stronie. W Polsce efekt fenowy jest szczególnie związany z Tatrami i Karpatami oraz charakterystycznym wiatrem halnym.
Jak działa efekt fenowy?
Strona nawietrzna: Wilgotne powietrze zbliża się do gór i unosi w górę. Wraz z wysokością powietrze się ochładza, co powoduje kondensację pary wodnej i opady deszczu lub śniegu. Powietrze traci wilgoć i staje się bardziej suche.
Strona zawietrzna: Po pokonaniu grzbietu górskiego powietrze opada w dół. Opadające powietrze ogrzewa się adiabatycznie (na skutek kompresji), co prowadzi do wzrostu temperatury i dalszego osuszenia.
Jak informuje IMGW, jeszcze przed wschodem Słońca, o 5.40, na stacji meteorologicznej Pszenno zarejestrowano 18.2 stopnia Celsjusza. To o tyle nietypowa sytuacja, że jeszcze 3 dni temu termometry pokazywały tam nawet -10 stopni. To blisko 30 stopniowa różnica w ciągu zaledwie kilku dni!
Zobacz też: Co to jest falujący front?