Majówka w górach. Jakie są oznaki gwałtownej zmiany pogody w górach

Weekend majowy to idealny czas na wycieczki, zwłaszcza, jeśli pogoda dopisuje. Dla tych, którzy wybiorą się w góry, mamy kilka porad, jak zachować bezpieczeństwo na tym pięknym, ale i niebezpiecznym terenie. Ważne jest, aby być świadomym oznak, które mogą wskazywać na zbliżającą się zmianę pogody i odpowiednio się do niej przygotować.

Na terenach górskich gwałtowne zmiany pogody są wyjątkowo niebezpieczne i często trudne do przewidzenia. Tam bowiem, pojawienie się groźnych chmur nie wynika z ich przemieszczania się z innego terenu (to łatwo byłoby zaobserwować), ale z szybkiego procesu ich powstawania. Nagle okazuje się, że z pięknej pogody, mamy szczyty w całości pokryte chmurami, a co za tym idzie, drastyczną widoczność. Podczas przepływu powietrza przez góry pojawia się składowa pionowa ruchu powietrza rzędu kilku metrów na sekundę. To, przy dużej wilgotności względnej powietrza, może prowadzić do utworzenia się chmury, której przed chwilą nie było.

Jednocześnie warto pamiętać, że na terenach górskich modele numeryczne radzą sobie gorzej. Tam, ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu, masy powietrza zachowują się w sposób bardziej nieprzewidywalny. Warto więc, oprócz prognozy pogody, obserwować także niebo w poszukiwaniu oznak gwałtownej zmiany pogody. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów mogących wskazywać na nadchodzącą zmianę w pogodzie.

  • Wyjątkowo ciemna barwa niebieska połączona z dobrą widzialnością, wskazuje na zmienną sytuację pogodową. Możliwe jest pogorszenie się pogody, zbliżające się opady deszczu i silnego wiatru.
  • Jeśli nocą obserwujemy mocno migoczące gwiazdy po okresie ładnej pogody, oznacza to że powietrze przemieszcza się ku górnej warstwie atmosfery. Zatem szykuje się pogorszenie pogody.
  • Jeśli analizując meteogramy na meteo.pl widzimy chmury wysokiego pułapu, oznacza to, że powietrze jest suche, a opad mało prawdopodobny. Jeśli jednak te z godziny na godzinę obniżają się, pogoda może ulec pogorszeniu.
  • Oprócz sprawdzenia możliwości wystąpienia burzy w prognozie pogody, warto zorientować się, czy nie słychać jej na horyzoncie. Orientacyjne obliczenie odległości burzy od obserwatora zakłada, że kiedy między błyskiem, a grzmotem mijają 3 sekundy, burza zbliża się o 1 km. Wynika to z prędkości światłą i dźwięku.

Mimo trudności w przewidywaniu, nasze modele numeryczne trafnie przewidziały groźną zmianę warunków pogodowych 22 sierpnia 2019 roku, kiedy to w rejonach Giewontu, w wyniku gwałtownej burzy zginęło kilkoro turystów. Na meteogramach z tamtego okresu widać, iż prognozowano opady konwekcyjne oraz możliwość wystąpienia burzy w godzinach popołudniowych.

Po raz kolejny model z wyprzedzeniem przewidział silne wiatry w Tatrach 1 kwietnia 2024 roku, kiedy to w wyniku powalenia drzew, również zginęli turyści.

Meteogram z dnia 1.04.2024, Zakopane

Tymczasem życzymy bezpiecznych wędrówek górskich i zapraszamy do naszych meteogramów i map w poszukiwaniu sprawdzalnej prognozy pogody.

Udostępnij artykuł