Kiedy wróci do nas ciepła wiosna? Trochę musimy jeszcze poczekać

Średnia miesięczna temperatura powietrza w maju w Polsce mieści się w przedziale od +10°C do +14°C, w zależności od regionu. Chłodniejsze są zwykle obszary położone w górach, nad samym morzem i na północnym wschodzie kraju, podczas gdy w centrum, na południu i na południowym zachodzie jest zwykle cieplej. Na przestrzeni ostatnich 5 lat maj okazywał się jednak chłodniejszy od średniej temperatury lub był bliski średniej temperaturze z lat 1991-2020, za wyjątkiem roku 2024. Wówczas średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła w Polsce +16°C i była o 2,7 stopnia wyższa od średniej wieloletniej, przez co maj 2024 roku został przez IMGW zaliczony do miesięcy ekstremalnie ciepłych.

W tym roku po ciepłej i stosunkowo pogodnej majówce pojawiło się znaczne ochłodzenie związane z napływem z północy chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego. W najbliższych dniach wciąż pozostawać będziemy pod wpływem tej chłodnej masy z okresowym napływem nieco cieplejszego powietrza polarnego. W związku z tym, temperatura maksymalna w ciągu dnia przeważnie osiągać będzie od +10°C do +15°C, choć mogą też pojawić się pojedyncze dni gdy maksymalna temperatura powietrza w niektórych regionach kraju osiągnie między +16°C, a nawet +20°C.

Obecna sytuacja, gdzie przez dłuższy czas znajdujemy się w zasięgu spływających z północy chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego, spowodowana jest zablokowaniem strefowej cyrkulacji. Długoterminowe prognozy modelu GFS wskazują, że układ pola barycznego i pola geopotencjału istotnie zmieni się dopiero po 20. maja, gdy górny wyż stanowiący blokadę strefowej cyrkulacji powietrza zaniknie. Zmiany jakie wówczas zajdą sprawią, że chłodne powietrze opuści nasz kraj, a do południowych regionów Polski napłynąć może gorąca masa powietrza zwrotnikowego, dzięki czemu maksymalna temperatura przekroczy tam +25°C.

Oczywiście im dłuższy okres prognozy, tym bardziej należy mieć na uwadze, że prognoza pogody stanowi najbardziej prawdopodobny, a nie pewny przebieg elementów meteorologicznych. Dlatego warto być na bieżąco z naszymi meteogramami oraz codziennymi komentarzami opracowywanymi przez synoptyków.

Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł