Kiedy przyjdzie wiosna? Termiczne oznaki wiosny w Polsce

Pierwszy dzień wiosny

Kiedy przyjdzie wiosna? Ta meteorologiczna już do nas zawitała. Pierwszy dzień marca jest początkiem meteorologicznej wiosny, która będzie trwać do końca maja. Oprócz wiosny meteorologicznej wyróżniamy jeszcze wiosnę astronomiczną, kalendarzową i termiczną. Wiosna termiczna, w porównaniu do wcześniej wymienionych, nie ma przypisanej stałej daty określającej jej początek. Rozpoczyna się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza zaczyna wynosić +5°C i więcej. Choć termin jej rozpoczęcia w każdym roku może być inny, to na podstawie danych wieloletnich szacuje się, że termiczna wiosna zaczyna się w Polsce około 25 marca. Zaczyna się na zachodzie i przesuwa się na wschód, gdzie na Pojezierze Suwalskie dociera około 10 kwietnia. Wkraczanie termicznej wiosny od zachodu świadczy o przewadze wpływów oceanicznych na temperaturę powietrza o tej porze roku. Swoją rolę odgrywa tutaj również Bałtyk, który po zimie jest chłodny i powoduje opóźnienie wiosny na wybrzeżu o około dwa do trzech tygodni.

Wskaźnik NAO, a początek wiosny

We wcześniejszych tekstach opisywaliśmy jaką rolę ma wskaźnik NAO przy prognozowaniu zimy, lecz jego zastosowanie jest szersze. Przyjmuje on dwie fazy – dodatnią, która obecnie trwa i ujemną. Faza ujemna występuje, gdy Wyż Azorski przyjmuje nadzwyczajnie niskie wartości ciśnienia, a Niż Islandzki osiąga wartości wyższe niż średnia. Taki układ powoduje rozwój słabej cyrkulacji południkowej. Z kolei faza dodatnia występuje, gdy Wyż Azorski przyjmuje wyższą niż zazwyczaj wartość, a Niż Islandzki niską. Taki układ sprzyja spotęgowaniu strefowej cyrkulacji powietrza, a tym samym pojawienie się nad Europą mas powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku. Dlatego też dodatnie wartości NAO wpływają bezpośrednio na termin rozpoczęcia termicznej wiosny w Polsce.

Kiedy przyjdzie wiosna? Obecne prognozy pogody

W wielu regionach średnia dobowa temperatura powietrza już przekracza +5°C, a w kolejnych dniach jeszcze się ociepli. W związku z tym w prawie całym kraju początku termicznej wiosny możemy spodziewać się już w pierwszym tygodniu marca. Obecne prognozy wskazują, że napływ ciepłych, morskich mas powietrza będzie trwał niemal nieprzerwanie przynajmniej do połowy miesiąca. Dominować będzie też przeważnie układ wysokiego ciśnienia. W efekcie tego maksymalna temperatura powietrza pod koniec przyszłego tygodnia w większości kraju zacznie przekraczać +10°C, a na zachodzie i południowym zachodzie kraju przekroczy nawet +15°C.

Aleksandra Kulpińska

Udostępnij artykuł