Dlaczego kolejne prognozy z tego samego modelu różnią się od siebie
Mimo znacznego postępu technologicznego w dziedzinie meteorologii, nadal nie jesteśmy w stanie przewidzieć prognoz pogody ze 100% dokładnością. Zdarza się, że kolejne prognozy pogody z tego samego modelu mogą różnić się od siebie czasem w sposób znaczący. Poznanie przyczyn tych różnic może pomóc w lepszym zrozumieniu procesów, które leżą u podstaw prognozowania pogody oraz w ocenie ich wiarygodności.
Skąd zatem wynikają różnice w prognozach z tego samego modelu? Zazwyczaj przyczyną są zmiany prognozy z modeli globalnych, przygotowywanych poza ICM, na podstawie których uruchamiamy nasze obliczenia. Każda prognoza pogody rozpoczyna się od zestawu warunków początkowych oraz brzegowych, które opisują aktualny stan atmosfery. Te warunki są uzyskiwane z różnych źródeł, jak na przykład stacje meteorologiczne, satelity, radary i balony meteorologiczne. Zmiany w tych danych w ciągu kilku godzin mogą znacząco wpłynąć na prognozę. Nawet niewielkie różnice w temperaturze, ciśnieniu, wilgotności czy prędkości wiatru mogą prowadzić do różnych wyników modelu, co jest efektem chaotycznej natury atmosfery.
Trzeba także pamiętać, że im prognoza jest na odleglejszy termin, tym jest obarczona większą niepewnością i jest mniej wiarygodna. Prognozy krótkoterminowe (na kilka godzin do kilku dni naprzód) są zazwyczaj bardziej precyzyjne, ponieważ bazują na bardziej aktualnych i dokładnych danych. Prognozy długoterminowe (na tydzień i więcej) mają większy margines błędu, ponieważ drobne różnice w warunkach początkowych mogą prowadzić do znacznych odchyleń w wynikach prognozy.
Zatem podsumowując, nawet gdy korzystamy z tego samego modelu, ważne jest, aby interpretować prognozy z pewnym stopniem ostrożności. Analizując prognozę pogody z danego modelu proponujemy porównywać wyniki z różnych godzin startu prognozy (aby to zrobić, należy rozwinąć listę „Wybierz poprzednie prognozy” znajdującą się pod każdym meteogramem). Dobrze jest również korzystać z map ukazujących wyniki modelu dla szerszego obszaru. Tu możemy samodzielnie przeanalizować jak przebiegają opady. Należy pamiętać, że może dochodzić do przesunięć w czasie lub przestrzeni. Oznacza to, że opad może pojawić się wcześniej lub później względem prognozowanego, a niekiedy może ulec przesunięciu np. bardziej na północ lub wschód. Dlatego strona meteo.pl/mapy jest doskonałym narzędziem do analizy. Można na niej wybrać interesujący nas parametr i obserwować zachodzące zmiany, a także porównać przebiegi poprzednich prognoz.
Autor: Joanna Wnuk