Deficyt opadów w lutym. Narasta zagrożenie suszą w Polsce

Luty 2025 roku zapisuje się jako jeden z najbardziej suchych miesięcy w Polsce od dekady. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), do 23 lutego w wielu regionach kraju nie odnotowano żadnych opadów, a poziom rzek gwałtownie spada. W Opolu przez ponad trzy tygodnie nie spadła ani kropla deszczu, podczas gdy w Zielonej Górze suma opadów wyniosła zaledwie 11 mm, co stanowi 31% miesięcznej normy.

Takie warunki atmosferyczne prowadzą do poważnych konsekwencji hydrologicznych. Jak podaje IMGW, 20 lutego na ponad 40 stacjach hydrologicznych w kraju poziom przepływu wody spadł poniżej wartości średniego niskiego przepływu, co oznacza, że rzeki osiągnęły stany typowe dla najbardziej suchych miesięcy letnich .

Niewielka pokrywa śnieżna tej zimy dodatkowo ogranicza możliwość tak ważnego, naturalnego uzupełnienia zasobów wodnych podczas wiosennych roztopów .

Jakie są główne przyczyny tak niskich opadów w lutym i czy to sytuacja wyjątkowa?

Opady atmosferyczne w Polsce pochodzą głównie z wilgoci jaką masa powietrza, przenoszona przez wędrujące układy niżowe, pobierana jest nad Oceanem Atlantyckim. Opady występują w naszym kraju w każdej porze roku i w każdym miesiącu, jednak najwyższe sumy opadów przypadają latem. Z kolei jako miesiąc najuboższy w opady na podstawie danych historycznych wskazuje się luty. Jest to związane z układami wyżowymi, które zazwyczaj mają przewagę w kształtowaniu pogody w Polsce w tym właśnie miesiącu.

Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Marzec statystycznie jest miesiącem o nieco większej sumie opadów niż luty, lecz o niskiej liczbie dni z opadem, zwłaszcza w północnej i centralnej części kraju, a źródło wody u progu wiosny powinna stanowić topniejąca pokrywa śnieżna, której brakuje. Mimo deszczowego przełomu lutego i marca obecne prognozy pogody na nadchodzące dni wskazują na sporadyczne wędrówki układów niżowych niosących deszcz i przewagę układów wyżowych.

Eksperci podkreślają potrzebę podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy. W Polsce realizowany jest obecnie Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy na lata 2021-2027, który obejmuje różnorodne działania mające na celu poprawę gospodarowania wodą. Obejmują one m.in. ocenę możliwości zwiększenia zasobów wodnych, plany budowy i modernizacji infrastruktury hydrotechnicznej oraz propozycje zmian w sposobie użytkowania wody. Istotnym elementem planu jest także rozwój naturalnej i sztucznej retencji, aby skuteczniej gromadzić i wykorzystywać dostępne zasoby wodne.

 

Joanna Wnuk, Aleksandria Kulpińska

Udostępnij artykuł