Komentarz synoptyka: 2025-08-13

Głównym układem barycznym wywierającym wpływ na warunki pogodowe w naszym rejonie i nie tylko u nas, jest dobrze rozbudowany wyż kontynentalny (1023 hPa), w kształcie zbliżonym do elipsy, z długą osią od środkowej Skandynawii w kierunku południowo wschodnim aż po Morze Czarne (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Jesteśmy po jego zachodniej, ciepłej stronie, ale w swobodnej troposferze, poziom 500 hPa, jesteśmy po wschodniej stronie klina wyżowego, rozpościerającego się od Morza Północnego na południowy wschód, aż po rejon Adriatyku z przyległościami (www.wetter3.de/animation.html ). To właśnie ten kierunek przepływu powietrza spowodował nasuwanie się zwartej struktury zachmurzenia, głównie piętra średniego ze słabymi opadami deszczu, nanoszonego nad nasze dzielnice północne, z rejonu Jutlandii oraz południowego Bałtyku i północnych Niemiec (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Reszta kraju pozostaje pod bezchmurnym niebem, a to sprawiło, że o poranku jest duży kontrast termiczny, pomiędzy ciepłą północną i zachodem z temperaturą w interwale 15, 17 stopni, ale w dzielnicach wschodnich i południowych, przeważnie 10, 12 stopni. Wiatr słaby z kierunków wschodnich, a lokalnie występuje cisza wiatrowa.

W ciągu dnia utrzymywać się będą dwa typy pogody, mniej więcej północna połowa kraju pozostanie pod wspomnianym zachmurzeniem, prowadzącym słabe, a zarazem rozproszone opady deszczu, natomiast reszta kraju pod bezchmurnym niebem. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ułożona strefowo, od około 26, 28 stopni na północy kraju, do 29, 31 stopni na wschodzie, ale na zachodzie i południowym zachodzie niewykluczone jest 32, 33 stopnie. Te wartości temperatury odnoszą się do klatki meteorologicznej, natomiast w tzw. „słońcu” będzie ona jest wyższa. Wiatr południowo wschodni, słaby i umiarkowany, tylko w pasie od Niziny Szczecińskiej do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nieco żwawszy.

W porze nocnej wspomniane zachmurzenie, ulegające rozpraszaniu się, będzie stopniowo ustępowało poza nasze dzielnice wschodnie. Temperatura obniży się na przełomie nocy i dnia, do 14, 16 stopni na północnym wschodzie i wschodzie, do 18, 19 stopni na zachodzie i południowym zachodzie, lokalnie może zatrzymać się na poziomie 20 stopni. Wiatr przeważnie południowo wschodni i wschodni, słaby, lokalnie niewykluczona cisza wiatrowa.

W tym samym czasie (pora nocna) wspomniany klin wyżowy w środkowej troposferze rozbudowując się w kierunku północnym, będzie stopniowo przesuwał się w kierunku wschodnim, osiągając rubież: na północy, Zatoka Botnicka, a na południu pogranicze niemiecko-polskie. My nadal pozostawać będziemy po jego wschodniej stronie, przy przepływie powietrza w swobodnej troposferze od północnego zachodu. Natomiast w ciągu dnia ten klin będzie nadal rozbudowywał się w kierunku północnym, osiągając rubież południowa Finlandia. W tym samym czasie wyż przyziemny, nadal lokować się będzie po wschodniej stronie klina górnego, już z jednym centrum 1025 hPa na pograniczu Litwy i Rosji. Taka przebudowa pola ciśnienia w warstwie przyziemnej i w swobodnej troposferze spowoduje, ustąpienie wspomnianego zachmurzenia poza naszą granicę wschodnią. Temperatura wzrośnie nieco powyżej z dnia dzisiejszego i osiągnie 28, 29 stopni na północnym wschodzie, a na zachodzie i południowym zachodzie 33, 34 stopnie. Zatem czeka nas pogłębiający się upał.


Jarosław Olędzki,
13 sierpnia 2025r., godz. 07.00

Udostępnij artykuł