Komentarz synoptyka: 2025-07-04

Po wczorajszym przesunięciu się zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym na wschód, już nad znacznym obszarze naszego kraju oddychamy spokojnie świeżym powietrzem polarnym, tylko rozległy południowy wschód kraju jeszcze pozostaje pod całkowitym zachmurzeniem frontowym, prowadzącym jednostajne opady deszczu o małym natężeniu, a na Podkarpaciu jeszcze zachowało się stare powietrze zwrotnikowe. W tej sytuacji barycznej o poranku utrzymuje się znaczny kontrast termiczny, w szerokim pasie od Warmii, Mazur i Suwalszczyzny po Ziemię Lubuską z przyległościami, temperatura o godzinie 5-tej zawierała się w interwale 9, 11 stopni, natomiast na południowym wschodzie, w starym, mocno zmodyfikowanym powietrzu pochodzenia zwrotnikowanego około 19, 20 stopni, a na pozostałym obszarze kraju przeważnie w interwale 14, 15 stopni. Barycznie pozostajemy w obszarze rozległego klina wyżowego od potężnego wyżu atlantyckiego (1033 hPa), lokującego się pomiędzy Wyspami Azorskimi i Wyspami Brytyjskimi, a swoim klinem skierowanym na północny wschód sięga po południowy Bałtyk i nasz kraj (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ).

W ciągu dnia utrzymywać się będą dwa typy pogody, odpowiednio do mas powietrza oraz nadal utrzymującego się frontu chłodnego. Już niebawem, w miarę wzrostu temperatury, w wspomnianym powietrzu polarnym, na znacznym obszarze kraju ruszy konwekcja termiczna i wysypie cumulusami, a nad dzielnice północno zachodnie nasuwać się będzie zachmurzenie starego frontu okluzji, prowadzącego słabe opady przelotne deszczu. Natomiast południowy wschód kraju jeszcze pozostawać będzie pod wspomnianym zachmurzeniem frontowym, prowadzącym opady deszczu w obszarze fali frontowej, z tendencją do przesuwania się nad Wołyń. Oddychać będziemy świeżym powietrzem polarnym o cechach morskich, a temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie w interwale 22, 24 stopnie, na Ziemi Lubuskiej nieco wyższa, a na północy kraju niższa. Natomiast pod zwartym zachmurzeniem frontowym i opadach, na południowym wschodzie nie osiągająca 20 stopni, lokalnie nawet 16, 18 stopni. Wiatr na znacznym obszarze kraju północno zachodni, umiarkowany, lokalnie żwawszy, osiągający prędkość do 50, 60 km/godz., natomiast na południowym wschodzie przeważnie południowo zachodni.

W polu ciśnienia postępować będą istotne zmiany, już wyraźnie widoczne na kolejnych mapach ciśnienia w trzygodzinnych interwałach. Najpierw, w godzinach około południowych wzrastać będzie ciśnienie i formowanie się wtórnego ośrodka wyżowego nad krajami Beneluksu i środkowych Niemiec. Na przełomie dnia i nocy, przesuwając się nad Sudety wyraźnie osłabnie, a na przełomie nocy i dnia (sobota), wyraźnie osłabiony lokować się będzie nad naszym południowym wschodzie. Ustępować on będzie miejsce ośrodkowi niżowemu z rodowodem atlantyckim, wchodzącemu na pogranicze Morza Północnego i Morza Norweskiego. Proces przebudowy pola ciśnienia, sprawi, że już jutro w godzinach popołudniowych znad Niemiec nasuwać się będzie zatoka niżowa z mało aktywnym frontem chłodnym. Nasz model nie prognozuje opadów, te mogą pojawić się dopiero w niedzielę.

Sobota pogodowo charakterystyczna dla pogody wyżowej w masie powietrza polarnego. Wraz ze wzrostem temperatury, uaktywniać się będzie płytka konwekcja termiczna, a nad dzielnice północne nanoszone będzie zachmurzenie związane ze wspomnianym ośrodkiem niżowym. Temperatura w najcieplejszej porze dnia od około 23, 24 stopni na wschodzie do około 28, 29 stopni, a na Ziemi Lubuskiej osiągająca 30 stopni.

Jarosław Olędzki,
4 lipca 2025r., godz. 07.00

Udostępnij artykuł