Komentarz synoptyka: 2025-05-19

Rozległy, wielośrodkowy układ niżowy z głównym centrum o ciśnieniu ok. 1003 hPa, znajdującym się nad zachodnią Rosją, zaczyna powoli ustępować i przesuwać się na wschód kontynentu. Jednak nadal jest on wyraźnie widoczny na górnych mapach topografii barycznej: 700 i 500 hPa, w związku z czym pozostaniemy w umiarkowanej, cyklonalnej cyrkulacji północnej. Jeszcze dziś strefa frontu okluzji związana z tym układem będzie mieć duży wpływ na pogodę w Polsce. Strefa ta rozciąga się od Rosji, przez kraje bałtyckie, obszar naszego kraju, aż po Czechy. W ciągu kolejnej doby będzie się ona przesuwać na południowy wschód kontynentu, stopniowo słabnąc i ulegając frontolizie.


Od zachodu stopniowo dostawać się będziemy pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem znad Islandii. Dzień jest już bardzo długi – wschód słońca w Warszawie miał miejsce o 04:36, a zachód nastąpi o 21:13, co sprawia, że promieniowanie słoneczne zaczyna silnie oddziaływać na chłodne powietrze zalegające nad Polską. Masa ta ogrzewa się od podłoża i stopniowo traci cechy powietrza arktycznego. Zmniejszający się kontrast temperatury przyczynia się do zaniku prądu strumieniowego. Prądy strumieniowe zasilają układy baryczne, a także wpływają na prędkość i kierunek przemieszczania się niżów. Chłodna cyrkulacja północna zacznie skręcać na północno-zachodnią. W efekcie do Polski napływać będą cieplejsze masy powietrza polarno-morskiego.


Zachmurzenie dziś będzie w większości kraju umiarkowane do dużego, co związane jest z obecnością strefy frontu okluzji. Większe rozpogodzenia prognozowane są od Podlasia po Mazowsze, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest bardzo małe. Opady deszczu w ciągu dnia występować będą od Pomorza, przez Kujawy i Wielkopolskę, po Lubuskie i Dolny Śląsk – w tych regionach prognozowane są największe sumy opadów. Od Lubelszczyzny, przez Świętokrzyskie, po Małopolskę i Podkarpacie możliwe są przelotne opady deszczu, a lokalnie mogą jeszcze pojawić się opady deszczu ze śniegiem.


Temperatura na poziomie 850 hPa (ok. 1500 m n.p.m.) będzie dość niska w centrum i na południowym wschodzie kraju – wyniesie tam około -2°C do +2°C. Na północy i zachodzie będzie cieplej od +3°C do +5°C, co wskazuje na napływ cieplejszej masy powietrza z północnego zachodu. Maksymalna temperatura przy powierzchni ziemi na przeważającym obszarze kraju wyniesie od +9°C do +13°C. Jedynie na Podlasiu i Mazowszu, ze względu na mniejsze zachmurzenie i większe nasłonecznienie, możliwe są wartości od +14°C do +16°C. W nocy temperatura spadnie do +9°C / +6°C na większości obszaru, a na Pogórzu będzie chłodniej od +5°C do +3°C. Wiatr w całym kraju będzie zachodni i północno-zachodni, słaby do umiarkowanego, z możliwymi porywami do 40–50 km/h, szczególnie na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju.

Krzysztof Maksimiuk, 19 maja 2025 r.

Udostępnij artykuł