Komentarz synoptyka: 2025-05-16

Kontynuowany jest proces napływu do nas chłodnego, ale wilgotnego powietrza pochodzenia arktycznego, w którym falami przemieszczają się nad naszym krajem struktury zachmurzenia opadowego, przede wszystkim deszczu. Dzięki zwartemu zachmurzeniu miniona noc bez przymrozków, a temperatura o wczesnym poranku mocno zróżnicowana, od najchłodniejszego powietrza na wschodzie z temperaturą około 2-3 stopnie, po najcieplejsze wybrzeże z przyległym do niego Pomorzem i niemal cały nasz zachód, tutaj temperatura przeważnie w interwale 10-8 stopni, a najwyższa została zarejestrowana w Świnoujściu, o godzinie 5-tej nieco ponad 11 stopni, a najniższa na Podhalu około jednego stopnia, a w wyższych partiach mróz, stosownie do wyniesień terenowych.

Dzisiaj utrzyma się u nas tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, warunkowany obecnością nad naszym północnym wschodzie„ dyssypującego ośrodka niżowego, obejmującego swym zasięgiem nie tylko nasz kraj, ale także naszych sąsiadów z każdej strony. Dominować będzie całkowite i duże zachmurzenie wszystkich trzech pięter. Natomiast opady deszczu układać się będą w stosunkowo wąskie strefy zwijające się po obrzeżach wciąż wirującego niżu, wyrzucającego je siłą odśrodkową na jego obrzeża, ponadto niewykluczone są w godzinach popołudniowych wiosenne burze. To z tego powodu, przejściowo popadać będzie niemal nad całym krajem, ale w różnych terminach. Lokalnie na północnym wschodzie, nadal spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. Obecność wspomnianego quasi stacjonarnego ośrodka niżowego spowoduje, że wiatr zawiewać będzie z niemal wszystkich kierunków. Na północnym zachodzie znad Bałtyku, na południowym zachodzie znad Niemiec od północnego zachodu, na południowym wschodzie od południowego zachodu, głównie znad Słowacji, a na północnym wschodzie od południowego wschodu. Po stosunkowo spokojnej nocy, w ciągu dnia wiatr będzie się wzmagał, do 50, 60 km/godz., ale lokalnie, podczas przemieszczania się rozbudowanych chmur Cb, może osiągać prędkość do 80, 90 km/godz., a w obszarach górskich jeszcze silniejszy, nawet do 100, 110 km/godz.

Na mapach rozkładu ciśnienia w obszarze naszego modelu, wschód i południe pozostają w obszarze niskiego ciśnienia z niewielkimi ośrodkami niżowymi na zafalowanym głównym froncie atmosferycznym, natomiast reszta obszaru pozostaje pod wpływem wyżu atlantyckiego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Taki rozkład ciśnienia sprawia, że ośrodki niżowe „obiegają się” w lewo. W porze nocnej „stary niż” wypełniając się zimnym powietrzem będzie kierował się nad Obwód Kaliningradzki. Następny ośrodek niżowy opuszczając rejon Zatoki Gdańskiej, kierować się będzie w kierunku południowym nad Kujawy, a o poranku jutrzejszego dnia nad południowe Mazowsze i północną Kielecczyznę. A to sprawi, że w pogodzie u nas nie zajdą istotne zmiany. Wciąż pochmurno, deszczowo, a lokalnie opady deszczu ze śniegiem, występujące w strefach opadowych, ponadto niewykluczone są wiosenne burze. Noc bez przymrozków, ale w górach nadal mróz.


Jarosław Olędzki,
16 maja 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł