Komentarz synoptyka: 2025-05-14

Trzeci z „Zimnych Ogrodników” – Bonifacy okazuje się być łaskawszy od wielu przewidywań, dopiero jutro „Zimna Zośka” przyniesie zdecydowane ochłodzenie. Po nocnych i porannych słabych opadach, głównie we wschodniej i centralnej połowie kraju oraz na południu przeważ będzie dzisiaj umiarkowane i duże zachmurzenie przez chmury frontowe wszystkich pięter W godzinach popołudniowych od północy wzrost zachmurzenia i przelotne opady głównie w północnych, centralnych i wschodnich regionach kraju, na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem lub krupa śnieżna, lokalnie burze. Wieczorem i w nocy na północy, za frontem chodnym możliwe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura 13-16/17-19/ 20-21°C odpowiednio na północy i wschodzie kraju, w centrum oraz na zachodzie. Umiarkowany, miejscami i przy burzach porywisty powieje z kierunków północnych.
W nocy znaczący spadek temperatury do 1-3/4-5°C odpowiednio na północy i wschodzie oraz w centrum i południu oraz zachodzie kraju. Lokalnie możliwe przygruntowe przymrozki. Przelotne opady deszczu możliwe w całym kraju, na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem. Jutro „Zimna Zośka” ze znacznym ochłodzeniem do 9-11/ 12-13°C odpowiednio na północy i wschodzie oraz w centrum, na południu i zachodzie. W całym kraju przelotne opady deszczu, na północy deszczu ze śniegiem, możliwe lokalne burze. Dość, możliwy porywisty, do 70 km/h wiatr powieje z kierunków północnych.
Jeszcze wczorajszy wpływ klina wyżowego znad Wysp Brytyjskich jest dzisiaj zastępowany cyklonalną cyrkulacją niżu z rejonu St. Petersburga, na peryferiach którego za frontem chłodnym napływać będzie już w nocy i jutro chłodne powietrze z arktycznym morskim rodowodem: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Rozległa strefa zachmurzenia „schodzącego” na południe frontu chłodnego jest dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd#selectedLayer=euVisible&lightning=on .
Istotnym procesem, który zdeterminuje pogodę w naszym regionie jest prognozowany rozwój małoskalowego niżu nad krajami bałtyckimi. Będzie on rezydował w tym regionie , w tym nad Polską nie tylko do końca tygodnia, lecz nawet połowy przyszłego, z chłodem i opadami. Proces jego powstawania i ewolucji na tle średniej temperatury dolnej połowy troposfery możem śledzić na mapach prognostycznych ECMWF 500-1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202505131200&projection=opencharts_europe&valid_time=202505141200 . „Odcięta kropla” chłodu w tylnej części niżu podtrzymuje proces cyklogenezy, a napływ ciepła i wilgoci z południowego wschodu sprzyja powstawaniu opadów, które utrzymywać się będą przez cały okres istnienia układu.
Ryszard Klejnowski
14 maja, środa, 134 dzień 2025 roku; 7:15