Komentarz synoptyka: 2025-05-07

Po ostatnich przekształceniach pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze, od kilku dni doświadczamy adwekcji zimnego powietrza arktycznego, napływającego do nas z sektora północnego. Wczoraj o poranku w dzielnicach północnych, a także na zachodzie kraju, temperatura gruntu lokalnie zeszła w dół poniżej zera, a najniższą jej wartość zarejestrowano w miejscowości Biebrza -9,4ºC w województwie podlaskim, w Myszyńcu -8,1ºC, a na północnym zachodzie w Goleniowie -7,0ºC. Dzisiejszy poranek nieco cieplejszy, ale w wielu miejscach temperatura na poziomie 2 metrów zeszła poniżej zera, najbardziej na Pobrzeżu Słowińskim i Pojezierzu Kaszubskim. Na Kasprowym Wierchu, przy temperaturze -4ºC pada śnieg, w Zakopanem przy temperaturze 3,6ºC deszcz, a w Lesku przelotny deszcz przy temperaturze 6,5ºC.

Dzisiaj nadal pozostawać będziemy po wschodniej stronie rozległego wyżu atlantyckiego rozciągającego się niemal południkowo od rejonu bieguna północnego przez Svalbard, Morze Norweskie, Wyspy Brytyjskie, aż po Azory i Maderę. Po jego wschodniej stronie, nad zachodnią Rosją, w rejonie wielkich Jezior Rosyjskich, lokuje się niewielki ośrodek niżowy, wykazujący tendencję do powolnego przesuwania się w głąb Rosji. To pomiędzy tymi dwoma tworami barycznymi nadal napływać będzie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego o umiarkowanym potencjale chwiejności. Niebawem ustępować będą nad Słowację wspomniane opady mokrego śniegu oraz deszczu. Natomiast w miarę wzrostu temperatury, uaktywniać się będzie płytka konwekcja termiczna, lokalnie w pasie wybrzeża mogą występować krótkotrwałe, przelotne opady deszczu. Wraz ze wzrostem temperatury wzrastać będzie prędkość wiatru na północy kraju północnego, a nad resztą kraju północno wschodniego, porywistego, w porywach dochodzącego nawet do 40, 50 km/godz. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ułożona strefowo, od około 9, 12 stopni na północy kraju, do 14, 16 stopni w dzielnicach południowych.

Czeka nas noc zimna za sprawą adwekcji zimnego powietrza arktycznego oraz większych rozpogodzeń i słabnięcia wiatru do słabego, a lokalnie nawet ciszy wiatrowej. A to sprzyjać będzie przejściu temperatury przez zero w dół, na rozległym północnym wschodzie, od Pomorza Gdańskiego i Suwalszczyzny po Lubelszczyznę. Tutaj lokalnie temperatura może zejść nawet do -2, -4ºC. Na pozostałym obszarze kraju dodatnia, ale na małym plusie, przeważnie 1, 3 stopnie. W wyższych partiach gór oczywiście lekki mróz. W dużej mierze wspomniany spadek temperatury, spowodowany będzie zmniejszaniem się gradientu barycznego w rozbudowującym się klinie wyżowym w kierunku wschodnim oraz wspomnianym słabnięciem wiatru.

Jutro podobny typ pogody, warunkowany rozkładem ciśnienia i adwekcji zimnego powietrza arktycznego, ale też umiarkowanego i dużego wewnątrz masowego zachmurzenia warstwowo-kłębiastego i kłębiastego, ograniczającego dopływ ciepła słonecznego.


Jarosław Olędzki,
7 maja 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł