Komentarz synoptyka: 2025-05-05

Długi majowy weekend dawał nam przegląd pogodowych sytuacji, od pełnych słońca i gorąca dni po chmury, deszcz i niszczycielskie gradobicie. Szczególnie dotkliwe były gwałtowne zjawiska w minioną sobotę, gdy między innymi na południu województwa łódzkiego pojawiła się superkomórka burzowa z którą związany był intensywny opad deszczu, porywisty wiatr i obfity opad gradu; kule lodowe osiągały wielkość kilku cm, uszkadzając samochody i niszcząc uprawy rolne. Burze i intensywne opady wystąpiły również na południu kraju.

Pierwsze dni nowego tygodnia przyniosą uspokojenie warunków pogodowych, niestety będzie to jednak tydzień niemal arktycznego chłodu. Po przejściu frontu chłodnego związanego z niżem znad północy Rosji, nad naszym obszarem rozbudowuje się klin wyżu znad Wysp Brytyjskich: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762. Na wspomnianym froncie, nad Morzem Śródziemnym i Półwyspem Apenińskim rozwija się aktywny niż, z wyładowaniami atmosferycznymi i burzami; zachmurzenie fali frontowej będzie wpływać na pogodę na południu kraju. Strefy zachmurzenie frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd a burz i opadów na zobrazowaniach radarowych EUMETNET: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .

Od kilku dni trwa przebudowa pól barycznych w troposferze; głęboka i południkowo rozciągnięta zatoka niżowa od północnych regionów Półwyspu Skandynawskiego po Półwysep Iberyjski powoli migruje na wschód. Dzisiaj znajdziemy się na jej osi, w strefie chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, od jutra chłód z północy napływać będzie po zachodniej krawędzie zatoki. Jak przedstawia się aktualna i prognozowana sytuacja baryczna i termiczna na poziomie 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura) możemy obserwować na mapach ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202505041200&projection=opencharts_europe&valid_time=202505050900 . Śledząc kolejne sekwencje 10. dniowej prognozy możemy wnioskować, że w tym przedziale czasowym nie należy oczekiwać możliwości wystąpienia cieplejszej aury. Sprawdza się zasada, że im większe jest południkowe zaburzenie strefowej cyrkulacji zachodniej, tym jest ono trwalsze. Warto podkreślić, że obejmuje również wyższe poziomy troposfery i dolne stratosfery do 200 hPa (ok. 12 km), zapewne tez i wyżej.

Dzisiaj na przeważającym obszarze kraju możemy spodziewać się małego lub umiarkowanego zachmurzenie, okresowo wzrastającego do dużego, miejscami mogą wystąpić słabe opady deszczu. Na południu i wschodzie większe zachmurzenie i przelotne opady, w górach śniegu. Temperatura od 10°C na północnym wschodzie do 10-12°C w centrum i na południu. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych.

UWAGA: Najbliższe noce z przygruntowymi przymrozkami, szczególnie północnej połowie kraju i w centrum.

Ryszard Klejnowski

5 maja, poniedziałek, 125 dzień 2025 roku; 7:00

Udostępnij artykuł