Komentarz synoptyka: 2025-04-30

Ostatni dzień kwietnia będzie pogodny i umiarkowanie ciepły; przeważać będzie duże lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury wysokiego piętra Cirrus, okresowo wzrastające od północy kraju do dużego przez chmury niższych pięter; na północnych wschodzie możliwy słaby opad deszczu. Po nocy już bez spadków temperatury poniżej zera, w dzień temperatura wzrośnie do 12-14°C na północnym wschodzie, do 20-21°C w centrum i 20-22°C na południu kraju. Słaby lub umiarkowany północno zachodni wiatr nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej.
Kurczy się i słabnie wyż, który w ostatnich dniach obejmował niemal cały kontynent i Wyspy Brytyjskie. Jego centrum 1035 hPa znad Jutlandii powoli migruje na wschód po naporem zatoki północnoatlantyckiego niżu: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Małej skali niż znad Zatoki Botnickiej przemieszcza się na wschód, jego zatoka obejmie dzisiaj północnowschodnie regiony kraju, stąd możliwy tam opad deszczu. Strefy zachmurzenie układów niżowych i związanych z nimi frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd .
W piątek, zatoka północno atlantyckiego niżu zbliży się do naszych zachodnich rubieży, obejmując w sobotę i niedzielę swoim zasięgiem obszar całego kraju. Zatoce towarzyszyć będzie strefa dużego zachmurzenia i opadów, których spodziewać możemy się w całym kraju, miejscami mogę być intensywne oraz spadkowi temperatury maksymalnej.
W konsekwencji tak prognozowanego rozwoju sytuacji barycznej pierwsze dwa dni długiej „majówki” będą ciepłe, nawet gorące, z temperaturą miejscami do 24-26°C i raczej pogodnie, w piątek możliwe burze i opad przelotny. W sobotę i niedzielę możemy natomiast spodziewać się znacznego ochłodzenia, nawet o 7-10°C i opadów w całym kraju. Bierzmy to pod uwagę planując majowe wypady „za miasto”, w góry czy też na Mazury i nad morze.
Przyczynę tak znacznej zmiany aury w pierwszy majowy weekend możemy znaleźć na mapach średniej temperatury dolnej połowy troposfery, czyli mapach topografii względnej 500 -1000 hPa. Na aktualnej mapie ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202504291200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504300900 możemy zauważyć jak do piątku włącznie klin ciepła zbliża się i obejmuje obszar naszego kraju, od soboty od północy wlewa się jęzor chłodu związany z zatoką niżu znad Półwyspu Skandynawskiego. Chłód ten zalegał będzie nad naszym obszarem do połowy przyszłego tygodnia.
Ryszard Klejnowski
30 kwietnia, środa, 120 dzień 2025 roku: 7:15