Komentarz synoptyka: 2025-04-29

Wspomniany w poprzednim komentarzu proces przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej i w swobodnej troposferze, dokonał się zgodnie z prognozami naszego modelu i znów znaczny obszar kraju ponownie dostaje się pod bezopadowe zachmurzenie od północnego zachodu, a to spowodowało zatrzymanie się temperatury o godzinie 4-tej w pasie wybrzeża na poziomie 10, 12 stopni, a po wczorajszym, najcieplejszym południem (przeważnie 20 stopni) 4, 6 stopni. Najchłodniejsze pozostały dzielnice wschodnie i centralne, z temperaturą 2, 4 stopnie, a w Kozienicach, po temperaturze maksymalnej 19,4ºC, zarejestrowano zero. Takie dobowe amplitudy temperatury występują w suchym powietrzu, a w porze dziennej wilgotność względna przez kilka godzin, od południa do wieczora, zawierała się w interwale 27, 22%, a o dzisiejszym poranku zeszła do 94%.
Barycznie pozostajemy pomiędzy stosunkowo płytkim ośrodkiem niżowym z rodowodem atlantyckim, który „przewalił się” przez Góry Skandynawskie i przemknął nad Zatoką Botnicką. Obecnie opuszcza Jezioro Ładoga, gdzie nieco się pogłębił, ale niebawem będzie stopniowo wypełniał się zimnym powietrzem arktycznym, kierując się w stronę Rosji centralnej. Natomiast w jego tylnej części kontynuowany będzie proces nasuwania się nad nasz kraj bezopadowego zachmurzenia frontowego. Obecnie już północna połowa kraju pozostaje pod tym zachmurzeniem, (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ), a proces ten będzie kontynuowany.
Nadal pozostawać będziemy w stosunkowo wysokim ciśnieniem, związanym z rozległym wałem wyżowym rozciągającym się łagodnym łukiem od Wysp Brytyjskich i Morza Północnego w kierunku Ukrainy i północnych Bałkanów, a dalej nad Morze Czarne i Kaukaz. Wiatr z kierunku południowo zachodniego słaby i umiarkowany, w ciągu dnia, w miarę oddalania się niżu, stopniowo zmieniać będzie kierunek na zachodni, z tendencją do wzmagania się, do porywistego, w porywach dochodzący 40, 60 km/godz. Natomiast od godzin południowych zmieniający kierunek na północno zachodni, na południowym zachodzie słaby, na pozostałym obszarze kraju nadal umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz. Temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie w interwale 20, 22 stopnie, tylko w dzielnicach północnych 15, 17 stopni. Opady nie są prognozowane.
Noc bez opadów, ale pod umiarkowanym i dużym, nadal bezopadowym zachmurzeniem. Wiatr nadal północno zachodni i zachodni, wyraźnie osłabnie. Temperatura ułożona strefowo, od około 5, 7 stopni na północy kraju do 9, 11 stopni na południu.
Natomiast jutro, w godzinach popołudniowych, od Zatoki Gdańskiej po Podlasie może popadać słaby deszcz, sprowadzony przez następny ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim. W nocy po opuszczeniu Morza Norweskiego „zanurkuje” on nad Wyspy Alandzkie, skąd w godzinach popołudniowych skieruje się na kraje bałtyckie, by w porze nocnej skierować się nad Rosję zachodnią. W tym samym czasie, w jego tylnej części umacniać się będzie ośrodek wyżowy z centrum 1025 hPa nad naszymi dzielnicami zachodnimi, a wiatr stopniowo zmieniać będzie kierunek na północno zachodni, a na południu kraju zachodni.
Jarosław Olędzki,
29 kwietnia 2025r., godz. 7.00