Komentarz synoptyka: 2025-04-28

Poniedziałek i ostatnie dni kwietnia będą pogodne lecz chłodne, z tendencją wzrostu temperatury do 18 -26°C w środę, nieco chłodniej na przełomie kwietnia i maja. Dzisiaj po nocnych spadkach temperatury w okolice i poniżej zera stopni, głównie na północy (-3,4°C o godz 5:00 w Suwałkach), lecz też 6,2° w Zielonej Górze, jej maksymalna wartość osiągnie 15-17°C na północy i 18-21°C w centrum i na południu kraju Towarzyszyć nam będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury wysokiego piętra – Cirrus, które tylko w niewielkim stopniu osłabią dopływ promieniowania słonecznego; często tak nieznacznie, że niebo stwarza wrażenie bezchmurnego. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych i wschodnich nie obniżając odczuwalnej temperatury.
Niemal cały europejski kontynent objęty jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu, którego centrum 1030 hPa przemieściło się od wczoraj znad Polski na Ukrainę, migrując dalej nad Morze Czarne. Równoleżnikowo rozciągnięty układ obejmuje Wyspy Brytyjskie i Półwysep Iberyjski: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Zachmurzenie atlantyckich frontów, związanych z niżami o okolicach i Islandii i nad Morzem Norweskim opływa antycyklonalnie wyż, docierając do Wysp Brytyjskich i Półwyspu Skandynawskiego. Jutro w godzinach porannych strefa zachmurzenia frontowego, lecz bez opadów, nasuwać się będzie od północy nad obszar naszego kraju.
i w kolejnych dniach obejmie Półwysep Skandynawski, Bałtyk i północne regiony naszego kraju: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd .
Aby wyjaśnić dlaczego od wielu dni utrzymują się chłodne, nawet lokalnie mroźne noce i chłodne dni jest specyficzny układ pól geopotencjału i temperatury w dolnej i środkowej troposferze oraz średniej temperatury warstwy powietrza między poziomami 500 i 1000 hPa. Mapy topografii 500 hPa, ilustrujące układ Ω, omawiałem we wczorajszym komentarzu. Rozkład średniej temperatury w dolnej połowie troposfery ilustrują mapy topografii względnej 500 – 1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202504271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504280000 . Możemy obserwować, jak po wschodniej krawędzi układu Ω spływa nad wschodnie regiony kontynentu, w tym nad wschód Polski „jęzor” chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, docierając przez Ukrainę do Morza Czarnego. Powolna migracja osi klina na wschód, sprzyjać będzie w najbliższych dniach napływowi cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego.
Omawiając właściwości mas powietrza nad naszym obszarem warto zwrócić uwagę sondaże aerologiczne prezentowane na: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . Zauważalny jest wielki deficyt wilgotności w dolnych i środkowych obszarach troposfery, powodowany procesami adiabatycznymi w wyżu. jedynie w górnych jej regionach możliwe jest powstawanie chmur Cirrus
Niestety jednak, ku radości wypoczywających w górach i nad morzem, a trosce rolników i sadowników, omijać nas będą nawet niewielkie opady. Dopiero pierwszy majowy weekend może przynieść ulgę roślinnej wegetacji. Ekstremalnie duże jest zagrożenie pożarowe w lasach niemal w całym kraju: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
.
Ryszard Klejnowski
28 kwietnia, poniedziałek, 118 dzień 2025 roku; 7:00