Komentarz synoptyka: 2025-04-27

Niedziela i ostatnie dni kwietnia zapowiadają się być pogodnymi, lecz chłodnymi, z tendencją wzrostu temperatury do 18 -20°C na przełomie kwietnia i maja. Dzisiaj po nocnych spadkach temperatury w okolice i poniżej zera stopni, głównie na północy (-3°C o godz 5:00 w Lęborku), jej maksymalna wartość osiągnie 10-12°C na północnym wschodzie, 12-14°C w centrum i 13-15°C na południu kraju Towarzyszyć nam będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, głównie przez chmury wysokiego piętra – Cirrus, które tylko w niewielkim stopniu osłabią dopływ promieniowania słonecznego; często tak nieznacznie, że niebo stwarza wrażenie bezchmurnego. Tylko na krańcach północno wschodnich możliwe jest powstanie w godzinach popołudniowych niewielkiego zachmurzenia przez chmury Cumulus o niewielkiej rozciągłości pionowej. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych i wschodnich nie obniżając odczuwalnej temperatury.

Przeważająca część kontynentu objęta jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu w centrum 1030 hPa nad Bałtykiem i północnymi regionami naszego kraju, sięgającego klinem nad Zatokę Biskajską i Wyspy Azorskie: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Zachmurzenie atlantyckich frontów, związanych z niżem o okolicach Grenlandii i Islandii opływa antycyklonalnie wyż, docierając do Wysp Brytyjskich. Jutro i w kolejnych dniach obejmie Półwysep Skandynawski, Bałtyk i północne regiony naszego kraju: www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html .

Przyczyną utrzymujących się chłodnych, nawet lokalnie mroźnych nocy i chłodnych dni jest specyficzny układ pól geopotencjału i temperatury w dolnej i środkowej troposferze. Możemy go obserwować na mapach TB 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202504261200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504271800 . Po wschodniej krawędzi „spłaszczonego” układu Ω spływa nad wschodnie regiony kontynentu, w tym Polskę, chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, docierające aż do Morza Czarnego. Powolna migracja osi klina na wschód i jego kolejne spłaszczanie, sprzyjać będzie w najbliższych dniach napływowi cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego. Niestety jednak, ku radości wypoczywających w górach i nad morzem, a trosce rolników i sadowników, omijać nas będą nawet niewielkie opady. Dopiero pierwszy majowy weekend może przynieść ulgę roślinnej wegetacji. Ekstremalnie duże jest zagrożenie pożarowe w lasach w całym kraju: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ .

Ryszard Klejnowski

27 kwietnia, niedziela, 117 dzień 2025 roku; 7:00

Udostępnij artykuł