Komentarz synoptyka: 2025-03-04

Dzisiaj utrzyma się u nas tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, warunkowany rozkładem ciśnienia z dominacją rozległego wału wyżowego w umiarkowanych szerokościach geograficznych przez dwa rozległe układy ciśnienia. Jeden z nich to tzw. „wyż azorski” z ciśnieniem 1029 hPa lokujący się w swoim mateczniku, natomiast drugi, rozległy wyż z paroma ośrodkami od Wysp Brytyjskich, pogranicza Niemiec i Francji, znad Czech i Austrii oraz na pograniczu Karpat Południowych i Wielkiej Niziny Węgierskiej, a dalej na wschód przez Morze Czarne po Kaukaz. Swoim zasięgiem obejmuje on znaczne obszary Europy środkowej i południowej oraz niemal wszystkie akweny Morza Śródziemnego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Natomiast aktywne niże lokują się po jego północnej stronie z aktywnymi systemami zachmurzenia frontowego, a po stronie południowej płytkie, ale też aktywne niże z nocnymi burzami znad Algierii oraz z krajów Bliskiego Wschodu (www.sat24.com/pl-pl/continent/eu#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ). Nasz kraj niezmiennie znajduje się po jego północno wschodniej stronie, a to sprzyja przepływowi umiarkowanie ciepłego powietrza polarnego znad ciepłych wód znad Morza Północnego oraz południowego Bałtyku.

Na przełomie nocy i dnia kraj pod względem termicznym dzieli się na dwa obszary, północny i wschodni z temperaturą dodatnią, nawet do 5-ciu stopni, pod zwartym zachmurzeniem podinwersyjnym piętra niskiego, głównie przez chmury warstwowo-kłębiaste (Sc). Natomiast reszta kraju wyraźnie chłodniejsza, przy braku istotnego zachmurzenia, z temperaturą ujemną na małym minusie, a w obszarach górskich, z powodu wyniesień terenowych nawet do minus paru stopni (www.wetterzentrale.de/de/observations.php?map=1&model=SYNOP&var=5&time=16&h=0#mapref ). Niebagatelną rolę w utrzymaniu się temperatur dodatnich, odgrywał dość silny i silny wiatr, w porywach dochodzący do 10, 14 m/s. Natomiast na południu kraju, wiatr slaby, a lokalnie cisza wiatrowa sprzyjała nocnym spadkom temperatury.

W ciągu dnia barycznie nie będzie istotnych zmian, nadal pozostawać będziemy w obszarze wspomnianego wału wyżowego, w obrębie którego mogą pojawiać się niewielkie jego wahania. Na północy i wschodzie kraju nadal utrzymywać się będzie duży gradient baryczny, a generowany przez niego wiatr zachodni i południowo zachodni, nadal będzie silny i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/h, Najmocniej powieje, nawet do 70, 90 km/h, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz Wybrzeża Gdańskiego, a na Bałtyku południowo wschodnim sztorm. Na pozostałym obszarze, przy znacznie mniejszym gradiencie barycznym, umiarkowany, południowo zachodni. Na nieboskłonie dominować będzie zachmurzenie piętra wysokiego (Ci), zwiastuny ciepła. W suchym powietrzu, powyżej inwersji temperatury, chmur nie będzie, natomiast po inwersją temperatury na wysokości 1 – 1,2 km, nasz model prognozuje utrzymywanie się zachmurzenia warstowo-kłębiastego (Sc), głównie na północy kraju i północnym wschodzie. Temperatura nieco wyższa od tej z dnia wczorajszego i spodziewana jest na znacznym obszarze kraju, od południa do dzielnic środkowych, w interwale 10, 12 stopni, lokalnie nawet do 13 stopni, znacznie niższa na rozległym północnym wschodzie, tutaj 7, 8 stopni.

Nocą, podobnie jak miniona, w dzielnicach południowych spodziewane są spadki temperatury nieco poniżej zera, z powodu małego gradientu barycznego i braku istotnego zachmurzenia podinwersyjnego, ale też napływu chłodnego powietrza znad Słowacji, Czech, Saksonii i Łużyc. To efekt adwekcji chłodnego powietrza sprzed paru dni, naniesionego po obrzeżach wyżu pod naporem frontu ciepłego, za którym napłynęło powietrze umiarkowanie ciepłe. Mamy rzadko występującą sytuację, by chłodne powietrze napływało do nas od naszych południowych sąsiadów. Nie tylko do nas ono napłynęło, bowiem, rozlało się na znaczny obszar środkowej części kontynentu, od Karpat Wschodnich, po kraje beneluksu i nad południową Anglię, to na osi SE – NW, a na osi S – N, od Alp po nasze południe oraz całą Saksonię. Takie wartości temperatury występują nad środkową Skandynawią, a nad krajami beneluksu takie jak nad Skandynawię północną (www.wetterzentrale.de/de/observations.php?map=1&model=SYNOP&var=5&time=16&h=0#mapref ).


Jarosław Olędzki,
4 marca 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł