Komentarz synoptyka: 2024-11-30
W polu przyziemnym cały obszar Polski znajduje się pod wpływem układu wyżowego z centrum o ciśnieniu 1035hPa, któremu niemiecka służba meteorologiczna nadała nazwę ,,Clemens’’. Aktualnie centrum tego wyżu znajduje się nad Polską, jednak w ciągu kolejnej doby przesunie się nad Białoruś i Ukrainę, co będzie miało istotny wpływ na warunki pogodowe w regionie.
W wyższych partiach troposfery, w polu geopotencjału na poziomie 500hPa, obserwujemy stopniową przebudowę. Układ niżowy, który jeszcze wczoraj oraz minionej nocy wpływał na południową część kraju, zaczyna ustępować i przemieszczać się w kierunku Basenu Morza Śródziemnego. To przesunięcie jest wynikiem oddziaływania prądu strumieniowego. Większość Polski znalazła się już pod wpływem klina wyżowego znad zachodniej Europy, co sprzyja stabilizacji pogody. Dziś nad wschodnią, centralną i południową częścią kraju dominować będzie cyrkulacja północno-wschodnia i wschodnia, ale w ciągu najbliższej doby zacznie zmieniać kierunek na południowo-zachodni i zachodni. To oznacza, że do Polski zaczną napływać cieplejsze masy powietrza polarno-morskiego.
Zachmurzenie w Polsce dziś będzie przeważnie umiarkowane, głównie z powodu obecności chmur warstwowych i warstwowo-kłębiastych. Lokalnie mogą wystąpić słabe opady deszczu, szczególnie od Podlasia przez Mazowsze i Łódzkie aż po Opolszczyznę. W Karpatach spodziewane są opady śniegu oraz śniegu z deszczem. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju prognozowane są większe rozpogodzenia. Temperatury maksymalne w ciągu dnia wyniosą od +3°C do +6°C, przy czym najchłodniej będzie na Pogórzu, gdzie termometry wskażą od -1°C do 0°C. W nocy, zwłaszcza przy większych rozpogodzeniach, głównie na zachodzie i południowym zachodzie, temperatury mogą spaść poniżej zera. Minimalne wartości będą w przedziale od -1°C do -3°C, a w górach od -3°C do -5°C. Wiatr będzie przeważnie południowo-wschodni i południowy, słaby, choć nad morzem może osiągać umiarkowaną siłę.
Aleksandra Kulpińska, 30 listopada 2024 r.