Komentarz synoptyka: 2024-10-16
Dzisiaj i w najbliższych dniach towarzyszyć nam będzie pogodna, bez opadów i burz, z temperaturą 9-12°C na północnymi wschodzie i północy kraju, 12-14°C w centrum i na południu, lecz z umiarkowanych dość silnym wiatrem, porywistym na zachodzie; może o kilka stopniu obniżać temperaturę odczuwalną.
Wschodnie regiony kontynentu obejmuje układ wyżowy, rozciągający się od Zatoki Botnickiej, przez nasz kraju, po Bałkany. Jego centrum z ciśnieniem rzędu 1030 hPa przesuwa się znad Polski na wschód, od zachodu nasuwa się zatoka niżu znad północy Atlantyku. W związku z tym wzrastać będzie od zachodu gradient ciśnienia, wzrastać będzie prędkość i porywistość południowo wschodniego i południowego wiatru, w nocy i jutro jego porywy mogą w Sudetach osiągać i przekraczać prędkość 100 km/h.
Przez najbliższy tydzień wyż znad Białorusi i Rosji będzie blokował migrację atlantyckich niżów, których strefy zachmurzenia i frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd a nad kontynentem na animacjach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . W najbliższych dniach układy te będą opływać antycyklon, zgodnie z cyrkulacją w środkowych warstwach troposfery.
Dzięki intensywnej inwersji osiadania w wyżu możemy oczekiwać małego lub umiarkowanego zachmurzenia przez chmury dolnego piętra – Stratocumulus i Cumulus o niewielkim rozwoju pionowym, ograniczonym inwersją na poziomie około 2 km, patrz diagram aerologiczny z Legionowa: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2024&MONTH=10&FROM=1600&TO=1600&STNM=12374 . W wyższych warstwach troposfery nie ma warunków do powstawania zachmurzenia. Nieco większe zachmurzenie wystąpi w centrum i na północnych wschodzie, po zaniku mocnej mgły. W nocy i jutro na ogół będzie bezchmurnie, od zachodu nasuwać się będą chmury wysokiego piętra związanego z frontem ciepłym niżu atlantyckiego.
Blokowanie wspomnianej wyżej zachodniej cyrkulacji strefowej powoduje rozbudowujący się w środkowej troposferze klin w polu geopotencjału. Jego oś rozciąga się od Morza Śródziemnego, przez Niemcy po Półwysep Kola. Wraz z sięgającą Półwyspu Iberyjskiego zatoką niżu północnoatlantyckiego i również rozciągnięta południkowo zatoką znad Rosji tworzy charakterystyczny układ Ω. Po jego zachodniej krawędzi przenoszone jest na północ ciepłe powietrze, które wraz z migracją klina na wschód napłynie nad nasz obszar. Dzięki temu w drugiej połowie tygodnia i w weekend temperatura może wzrosnąć do 16-18°C. Kolejne sekwencje prognozy ECMWF możemy obserwować na mapach prognostycznych poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202410151200&projection=opencharts_europe&valid_time=202410160300 .
Ryszard Klejnowski
16 października, środa, 290 dzień 2024 roku; 7:10