Komentarz synoptyka: 2024-09-30
Jeszcze tylko dzisiaj cieszyć się będziemy mogli pogodną aura, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, z wyjątkiem południowego wschodu, gdzie okresowo zachmurzenie będzie wzrastać z możliwością słabych opadów. Po nocnych spadkach temperatury lokalnie nawet do 0°C, w dzień wzrośnie ona maksymalnie do 13-15°C, a słaby południowo wschodni wiatr nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej.
Wyż, który jeszcze wczoraj obejmował swoim zasięgiem obszar całego kraju wycofuje się na północny wschód, jego centrum 1025 hPa znajdzie się nad Zatoka Fińską. Od południowego zachodu nasuwa się zatoka głębokiego (985 hPa) niżu znad Kanału Angielskiego. Jutro wkroczy nad kontynent, wędrując dalej na południowy wschód, zgodnie ze strumieniem sterującym w troposferze. Zachmurzenie jego stref frontowych możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd , podobnie jak zachmurzenie stacjonarnego frontu okluzji na wschodzie i ex-tropikalnego niżu ISAAC nad Atlantykiem. Zdjęcia radarowe: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ wskazują obszary opadów, związanych z niżem znad Kanału Angielskiego.
W ciągu dnia i w nocy od południowego zachodu zacznie wzrastać zachmurzenie, aż do wystąpienia jutro w godzinach porannych na zachodzie i południowym zachodzie początkowo słabych przelotnych opadów deszczu, przechodzących w opady ciągłe. W kolejnych dniach, szczególnie w środę, można oczekiwać intensywniejszych opadów, w tym ciągłych, obejmujących obszar całego kraju. Jesienna, pochmurna i deszczowa pogoda towarzyszyć nam będzie z przerwami do końca tygodnia.
Związane to będzie z przebudową pól geopotencjału w troposferze, szczególnie w dolnej jej połowie. Na poziomie 500 hPa obserwujemy migrację górnego niżu znad Wysp Brytyjskich nad kontynent. Powstał on jako niż „odcięty” w zatoce niżów okołobiegunowych i w dniach 2-4 października dominować będzie nad obszarem naszego kraju. Jego obecność stwarzać będzie warunki sprzyjające występowaniu opadów dzięki kontrastowi temperatury na zachodnich i wschodnich jego peryferiach. Ewolucję pola geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa możemy obserwować na mapach prognostycznych ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202409291200&projection=opencharts_europe&valid_time=202409301200 .
Warto zwrócić uwagę na mapy topografii względnej 500 / 1000 hPa z naniesionymi izobarami ciśnienia na poziomie morza: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202409291200&projection=opencharts_europe&valid_time=202409300600 . Pokazują one jak nad Atlantykiem, na styku gorących mas pochodzenia zwrotnikowego z chłodniejszymi, polarnymi powstają kolejne aktywne układy cyklonalne. Wędrując na wschód kształtują pogodę w naszym regionie.
Ryszard klejnowski
30 września, poniedziałek, 274 dzień 2024 roku: 7:15