Komentarz synoptyka: 2024-09-25
Nad Polskę napłynęły chłodniejsze masy powietrza polarno-morskiego po przejściu pofalowanego frontu chłodnego. Obecnie nasz kraj znajduje się pod wpływem obszaru niskiego ciśnienia, związanego z rozległym, wieloośrodkowym niżem, rozciągającym się od Skandynawii przez Morze Północne aż po Atlantyk. Pozostajemy w południowo-zachodniej cyrkulacji powietrza, która sprowadza wilgotne masy pochodzenia atlantyckiego. Poziom izotermy 0°C obniżył się, osiągając średnią wysokość około 2600 metrów nad naszym regionem.
Linia frontu, która przyniosła ochłodzenie, przebiega obecnie od północnego Bałtyku przez Zatokę Fińską, kraje bałtyckie, Białoruś i Ukrainę, aż po Adriatyk. Front przemieszcza się na wschód Europy i stopniowo ulega frontolizie. Nad centralną Rosją wciąż dominuje obszar wysokiego ciśnienia z ciepłym powietrzem kontynentalnym, co wyraźnie widać na mapach górnej topografii barycznej (700/500 hPa). Układ ten zaburza strefową cyrkulację powietrza, podczas gdy na zachodzie Europy zalega rozległy, wieloośrodkowy niż z chłodnym powietrzem pochodzenia arktycznego oraz systemami frontowymi.
Od Atlantyku po Kanał La Manche rozciąga się oś prądu strumieniowego, którego prędkość w rdzeniu osiąga 250 km/h, a jego ruch skierowany jest w stronę centrum Europy. Taki układ baryczny sugeruje, że w najbliższych dniach do Polski mogą napłynąć jeszcze chłodniejsze masy powietrza polarnego.
Dziś zachmurzenie w kraju będzie przeważnie umiarkowane, z występowaniem chmur kłębiastych i warstwowo-kłębiastych. Większe zachmurzenie, związane z ustępującą strefą pofalowanego frontu chłodnego, utrzyma się przez większość dnia na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie mogą również wystąpić burze. W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, na Pomorzu i w zachodniej Wielkopolsce, ze względu na większą chwiejność atmosferyczną, mogą pojawić się wypiętrzone chmury Cumulonimbus, przynoszące przelotne opady deszczu. Prognozy przewidują, że w czwartek rano na północnym zachodzie kraju pojawi się kolejna strefa frontowa z opadami deszczu.
Temperatury maksymalne, po chłodnym poranku, przekroczą w wielu miejscach +20°C. Najcieplej będzie w centrum i na wschodzie, gdzie termometry mogą wskazać od +21°C do +23°C. Najchłodniej będzie na Pomorzu Zachodnim i w regionie Pogórza, gdzie temperatury wyniosą około +16°C do +18°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni, a na północy kraju, z uwagi na większy gradient baryczny, mogą wystąpić porywy wiatru o sile 12-15 m/s.
Krzysztof Maksimiuk, 25 września 2024 r.