Komentarz synoptyka: 2024-09-21
Jeszcze przez kilka dni cieszyć się możemy piękną, słoneczną i ciepłą, bez opadów aurą, sprzyjającą walce z powodzią i jej skutkami na południowym zachodzie oraz weekendowemu wypoczynkowi na pozostałym obszarze kraju. Nasze mapy prognostyczne sugerują, że już pierwsze dni przyszłego tygodnia spodziewać należy się zmiany pogody na bardziej jesienną niż letnią, jaką cieszymy się aktualnie.
Nad przeważającymi obszarami kontynentu i Północnym Atlantykiem panuje od wielu dni wyż z rzadko spotykanym nad Grenlandią centrum o wartości 1041 hPa i lokalnym ośrodkiem 1030 hPa w rejonie Skanii. Zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd pokazują, jak układy chmurowe powstające nad zachodnimi obszarami oceanu opływają antycyklonalnie obszar wyżu. Zgodnie z cyrkulacją w środkowej troposferze, co ilustrują na przykład mapy poziomu 500 hPa, ciepłe powietrze z rejonu Wysp Azorskich wynoszone jest na północ, nad Islandię i dalej na wschód, nad Półwysep Skandynawski i północne regiony Rosji.
Ten stabilny od kilku dni układ zostanie jednak w pierwszych dniach przyszłego tygodnia zburzony przez rozbudowującą się na południe zatokę jednego z okołobiegunowych niżów i układ niskiego ciśnienia formujący się w rejonie Zatoki Biskajskiej. Tym samym zmieni się kierunki cyrkulacji, miast suchego powietrza kontynentalnego ze wschodu zacznie napływać nieco chłodniejsza i bardziej wilgotna masa z południowego zachodu. Tym samym spodziewać się musimy pochmurniejszej aury z opadami, obejmującymi obszar całego kraju, jednak nie tak intensywnymi, jak te które spowodowały katastrofę na południowym zachodzie kraju. Jedną z oznak zmian będzie obserwowany już od dzisiaj powolny spadek ciśnienia powietrza
Dzisiaj i jutro, po nocnych spadkach temperatury w okolice 6-10°C, w dzień wzrośnie ona do 22-25°C, w zależności od regionu, szczegółowe dane dostępne na naszych meteorogramach. Tak dużą różnicę temperatury dzień / noc zawdzięczamy bezchmurnemu niebu w wyżu; nocnemu wypromieniowaniu nocą i nagrzewaniu podłoża i powietrza w dzień. Jak intensywne jest nocne wypromieniowanie możemy przekonać się analizując diagramy aerologiczne, np. z Łeby: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE700&YEAR=2024&MONTH=09&FROM=2100&TO=2100&STNM=12120 . Widzimy na nim około 10. stopniową inwersję przyziemną w cienkiej, około 100 m warstwie powietrza, pod która gromadzić się mogą zanieczyszczenia, będzie to szczególnie uciążliwie w sezonie grzewczym i sprzyja powstawaniu mgły i zamglenia, które obserwujemy dzisiaj w nocy i nad ranem. Nieco wyżej, na poziomie około 1500 m obserwujemy z kolei intensywną inwersję osiadania powietrza w wyżu.
„Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje”
Ryszard Klejnowski
21 września, sobota, 265 dzień 2024 roku; 7:15