Komentarz synoptyka: 2024-08-23
Przed nami kolejna fala gorącej i upalnej pogody, jeszcze dzisiaj cieszyć się będziemy umiarkowanie ciepłą, gorącą na południu i w centrum aurą, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, większym na północy, bez opadów.
Wyż, który dominował wczoraj nad naszym krajem przemieszcza się nad południową Ukrainę. Od zachodu wkracza zatoka, związana z niżem nad Morzem Północnym, który szybko migruje na północ Półwyspu Skandynawskiego. Proces ten możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . W konsekwencji znajdować się będziemy w ciepłym sektorze niżu, przy napływie ciepłej masy powietrza z południa.
Proces napływu cieplejszej, gorącej masy powietrza z południa możemy obserwować na prognostycznych mapach temperatury i linii prądu – w starszej wersji wizualizacji wyników modelu. Odzwierciedla tez różnice temperatury, jakie zaobserwujemy dzisiaj w przekroju geograficznym- 20-24°C na północy, 25-27°C w centrum i 28-30°C na południu i południowym zachodzie. Tam poza adwekcją, wpływ na wysoką temperaturę może mieć nie tylko proces radiacyjny, lecz również efekt fenowy przy południkowym napływie masy. Chociaż w Sudetach, np. w Karpaczu model prognozuje tylko około 20°C, lecz towarzyszyć temu będzie silny i porywisty wiatr, w porywach 50-70 km/h.
Jak wynika z prognostycznych map ECMWF poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura) maksimum adwekcji ciepłej masy pochodzenia zwrotnikowego wystąpi w najbliższy weekend. Wówczas to oś klina w polu geopotencjału 500 hPa, sięgająca od szerokości około zwrotnikowych po Półwysep Kola, przemieści się na wschód naszego kraju. Po jego zachodniej krawędzi, wespół z zatoką północnoatlantyckiego niżu napłynie gorąca masa z południa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202408221200&projection=opencharts_europe&valid_time=202408230600 . Od poniedziałku na krótko się ochłodzi, koniec meteorologicznego lata zapowiada jednak nadal gorącą aurę, również z przelotnymi opadami i możliwymi burzami.
Ryszard Klejnowski
23 sierpnia, piątek, 236 dzień 2024 roku; 7:15