Komentarz synoptyka: 2024-08-14
Powoli, lecz nieuchronnie przesuwa się na wschód, znad Francji i Niemiec zatoka niżowa z układami okludujących się frontów, opadami i burzami. Możemy je obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych z sieci europejskich radarów meteorologicznych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ Rozdzielają one gorące, pochodzenia zwrotnikowego powietrze na wschodzie od chłodniejszego, polarnego morskiego na zachodzie kontynentu.
Wyż, który od kilku dni zapewniał nam na ogół bezchmurną pogodę, ustępuje na wschód pod naporem wspomnianej już zatoki. Jeszcze dzisiaj nad przeważającym obszarem kraju będzie bezchmurnie lub pojawi się niewielkie zachmurzenie, lecz już wieczorem od zachodu pojawiać się będą chmury piętra wysokiego i średniego, a w nocy i nad ranem opady deszczu i burze. Jutro chmury wysokiego piętra pokryją niebo nad niemal całym obszarem kraju, wieczorem i w nocy pojawią się w centrum i na wschodzie opady i burze.
Zapowiadana od wielu dni fala upałów będzie zgodnie z naszymi modelami łagodniejsza niż przewidywano wiele dni temu. Dzisiaj jeszcze na północnym wschodzie i północy temperatura kształtować się będzie w okolicach 25-27°C, chłodniej nad morzem; na zachodzie i południowym zachodzie osiągnie lub nieco przekroczy dolną granicę upału, czyli 30°C. Jutro również w centrum możliwa upalna aura, lecz również w granicach 30°C. Możliwość większego wzrostu temperatury ograniczona będzie wzrastającym zachmurzeniem, głównie przez chmury wysokiego piętra. Gorąco i upalne, lecz w opadami i burzami będzie do końca tygodnia, w nadchodzący oczekiwać można ochłodzenia.
Za taki przebieg pogody, głównie temperatury, odpowiadają zmiany pól geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. Możemy je obserwować na prognostycznych mapach ECMWF geopotencjału poziomu 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202408131200&projection=opencharts_europe&valid_time=202408150000 . Niemal przez środek Polski, po północne skraje Półwyspu Skandynawskiego sięga oś grzbietu fali w polu geopotencjału poziomu 500 i wyższych hPa. Towarzyszy jej wynoszenie fali ciepłej masy nad Półwysep Skandynawski, w dalszej perspektywie nad Morze Barentsa. Powolna migracja klina na wschód powodować będzie, że dopiero w poniedziałek / wtorek napłynie nad nasz region chłodniejsze powietrze polarne morskie znad Atlantyku.
Jutro odbywać się będą w całym kraju liczne imprezy związane z przypadającym na 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego i Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Planując w nich udział, bierzmy pod uwagę wpływ, jaki wywiera na nasz organizm wysoka temperatura i intensywna insolacja. Uwaga ta dotyczy również całego „długiego weekendu”, zachowajmy szczególną ostrożność tak w górach, jak i nad wodą. Pomocne w tym będą nasze prognozy, mapy i meteorogramy.
Ryszard Klejnowski
14 sierpnia, środa, 227 dzień 2024 roku; 7:15