Komentarz synoptyka: 2024-07-03

Żywioły natury ucichły i oddychamy spokojnie umiarkowanie ciepłym powietrzem polarnym o cechach morskich, w którym o poranku temperatura (godz. 5-ta) zawiera się w interwale od 10, 12 stopni na wschodzie przy braku istotnego zachmurzenia i 13, 15 stopni na pozostałym obszarze pod zachmurzeniem frontowym, głównie warstwowo kłębiastym, w którym lokalnie utrzymują się słabe opady deszczu, jednostajnego, a lokalnie także przelotnego. Jesteśmy w zasięgu strefowej cyrkulacji pomiędzy wczorajszym frontem opuszczającym nasze wschodnie dzielnice, którego resztki w obszarze fali frontowej znad Rumunii, zachodniej Ukrainy i południowej Białorusi przykrywają także naszą dzielnicę południowo wschodnią od Podkarpacia po wschodnią Lubelszczyznę, gdzie lokalnie jeszcze pada, a następnym zachmurzeniem frontowym rozciągającym się od Szwecji po północne Włochy, a dalej po Sardynię i Sycylię na południu (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

Taki jest stan pogody o poranku, a w ciągu dnia powoli postępować będzie przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, umożliwiająca przesuwanie się zatoki niżowej ze wspomnianym frontem chłodnym w głąb kraju. W miarę wzrostu temperatury uaktywniać się będzie konwekcja, głównie w strefie frontowej z przelotnymi opadami deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu, burze nie są prognozowane. Przelotne opady deszczu spodziewane są zarówno przed frontem na południowym wschodzie, a za frontem w napływającym świeżym powietrzu polarnym o cechach morskich, głównie na Pomorzu oraz w Sudetach i w Beskidach Zachodnich. Wiatr przeważnie umiarkowany, a podczas przesuwania się bardziej rozbudowanych chmurach Cb dość silny i porywisty. Temperatura odpowiednio od około 17, 19 stopni w świeżym powietrzu polarnym , już za frontem do około 20, 23 stopni na krańcach wschodnich w cieplejszej masie powietrza „wczorajszego”.

W ciągu najbliższej doby dość szybko postępować będzie przebudowa pola ciśnienia oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Przede wszystkim dość szybko przesuwać się będzie niż z rejonu Islandii w stronę Wysp Owczych, Szetlandów oraz Szkocji. Natomiast nad kontynentem w polu ciśnienia rozbudowywać się klin od wyżu azorskiego w kierunku północno wschodnim, z osią biegnącą nad naszym krajem od Sudetów po Warmię i Mazury, który wałem wyżowym będzie łączył się z dobrze rozbudowanym wyżem znad Rosji.

Natomiast w swobodnej troposferze wciąż utrzymywać się będzie rozległa zatoka niżowa wychodząca znad Morza Północnego w kierunku południowo wschodnim do Bałkanów i Adriatyku, a następnie przez centralne akweny Morza Śródziemnego po Libię. W nieco dalszej perspektywie przesuwająca się w kierunku północno wschodnim. Już niedługo jej oś przesunie się na północny wschód od nas, a my dostaniemy się pod napływ powietrza od zachodu, znad Wysp Brytyjskich, a to zwiastuje pogodę umiarkowanie ciepłą ze zjawiskami konwekcyjnymi oraz umiarkowanie ciepłą temperaturę.

Jarosław Olędzki,
3 lipca 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł