Komentarz synoptyka: 2024-06-26

Wyż, który wczoraj znad Bałtyku obejmował swoim zasięgiem niemal cały obszar naszego kraju powoli wycofuje się na północny wschód, rozciągając się elipsoidalnie od Morza Północnego, przez Ukrainę, po Morze Czarne i Turcję. Od południowego zachodu wypierany jest przez zatokę małogradientoweego niżu znad północnych Bałkanów, obejmując w godzinach nocnych swoją cyklonalną cyrkulacją obszar całego kraju.

Strefa niskiego podinwersyjnego zachmurzenia, która dominowała wczoraj nad nami rozrywała się do postaci pól chmur Stratocumulus i Cumulus, rozmywając się wieczorem i w nocy. Dzisiaj w godzinach okołopołudniowych oczekiwać możemy małego, miejscami umiarkowanego zachmurzenia przez chmury Stratocumulus i Cumulus „dobrej pogody” o niewielkim rozwoju i pionowym, ograniczonym wyżową inwersją osiadania. Jak możemy obserwować na diagramach aerologicznych: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 w warstwach powyżej 2,5 – 3 km niska wilgotność powietrza wyklucza możliwość powstawania i rozwoju zachmurzenia.

Jak pokazują nasze mapy prognostyczne wieczorem i w nocy od południa pojawiać się będzie strefa frontu z opadami przelotnymi i burzami. W Tatrach już w godzinach południowych mogą pojawić się intensywne burze, z opadem przelotnym i porywistym wiatrem. Jutro opady i burze pojawiać się będą nad południowo zachodnimi regionami kraju.

Nadal napływa masa ciepłego powietrza z południowego wschodu. Jest on uwarunkowany konfiguracją pól temperatury i geopotencjału w dolnej i środkowej troposferze. Ilustrują to kolejne sekwencje prognozy geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202406251200&projection=opencharts_europe&valid_time=202406270300 . Górny klin wyżowy od Morza Czarnego po Morze Północne, współdziałając z górnym niżem znad Adriatyku kierują od południowego wschodu gorące masy pochodzenia zwrotnikowego. W konsekwencji adwekcji, nagrzewania podłoża i powietrza przez promieniowanie słoneczne oraz adiabatycznego osiadania od kilku dni systematycznie wzrasta temperatura maksymalna, osiągając dzisiaj 28-30°C, jutro i w piątek nieco ją przekraczając. W sobotę, po przejściu frontu chłodnego z burzami i przelotnymi opadami znacznie się ochłodzi, a w niedzielę powróci na krótko gorąca aura.

Gorącym i upalnym dniom towarzyszą ciepłe noce, temperatura spada o około 10°C, a w przypadkach, gdy nie spada poniżej 20°C przyjęto je nazywać „nocami tropikalnymi”. Do pełnej charakterystyki prawdziwej nocy tropikalnej brakuje znacznie większej wilgotności powietrza, która przy aktualnie panującej suszy nie wzrasta powyżej 70-80%. Tym niemniej i takie noce są dla wielu bardzo uciążliwe.

PS:

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Chłodnictwa. Czy możemy sobie wyobrazić współczesny świat bez urządzeń chłodniczych?

Ryszard Klejnowski

26 czerwca, środa, 178 dzień 2024 roku; 7:30

Udostępnij artykuł