Komentarz synoptyka: 2024-06-19

UWAGA: INTENSYWNE OPADY PRZELOTNE, BURZE, MOŻLIWE Z GRADEM, SILNY I PORYWISTY WIATR W PÓŁNOCNO ZACHODNICH I CENTRALNYCH REGIONACH KRAJU, NA POŁUDNIOWYM WSCHODZIE GORĄCO I UPALNIE, W NOCY Z OPADAMI I BURZAMI

Ostatni dzień astronomicznej wiosny odznacza się dynamicznymi w przebiegu i intensywnymi zjawiskami pogodowymi, opadami przelotnymi i burzami, nawet z gradem; silnym i porywistym wiatrem, dużymi różnicami temperatury, od 30-32°C na południowym wschodzie i centrum do 17-19°C na północy.

Minionej nocy znad Niemiec przemieszczał się płytki układ niżowy z pofalowanym frontem chłodnym W dzień niż powędruje na północny wschód, a związany z nim front przewędruje przez cały kraj, jutro znajdziemy się w całkowicie innej, chłodniejszej masie powietrza polarnego morskiego, w klinie podwyższonego ciśnienia.

Nad kontynentem i przyległymi akwenami ścierają się dwie masy powietrza i całkowicie odmiennych właściwościami termicznych i wilgotnościowych. Nad południowo wschodnimi i południowymi regionami kontynentu, Morzem Śródziemnym i Czarnym, Ukrainą i Rosją dominuje układ wyżowy, sprzyjający napływowi z południowego wschodu gorących mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W sięgającej Półwyspu Iberyjskiego zatoce niżu znad Półwyspu Skandynawskiego zalega front rozdzielający masę powietrza zwrotnikowego na południu od masy powietrza polanego morskiego znad Atlantyku. Kilkunastostopniowa różnica temperatury mas generuje na ich styku, na froncie gwałtowne zjawiska pogodowe, które możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ , w ujęciu kontynentalnym na: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Procesy te związane są z dynamicznymi zmianami w środkowych warstwach troposfery, możemy je śledzić na prognostycznych mapach poziomu 500 hPa. Wspomniany już wyż nad południowymi regionami kontynentu związany jest z klinem w polu geopotencjału 500 hPa, sięgającym od północnych regionów Afryki po południowe regiony naszego kraju. Górna zatoka, od regionów polarnych i Skandynawii sięga na Półwysep Iberyjski, tworząc tam wtórny górny niż. Przemieszczaniu się zatoki na wschód towarzyszy wzrost gradientu geopotencjału i intensyfikacji zjawisk w strefie styku mas o różnych właściwościach. Dynamice zjawisk sprzyja intensywny meander prądu strumieniowego znad Grenlandii po Azory i z powrotem na północny wschód, nad Europę środkową z prędkością w jądrze rzędu 250 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .
Zachowajmy więc dzisiaj szczególna ostrożność, obserwujmy niebo i chmury nad naszymi głowami oraz nasze prognozy szczegółowe oraz zdjęcia satelitarne i radarowe.

O intensywności zjawisk na froncie mogli się przekonać wczoraj i dzisiaj w nocy mieszkańcy wielu regionów na północnym zachodzie kraju, a kibice piłki nożnej mogli obserwować jakie zamieszanie przyniosły intensywne opady w Monachium.

Ryszard Klejnowski

19 czerwca 2024 roku; 7:20

Będzie to jeden z najdłuższych dni w roku, potrwa 16 godzin i 46 minut przed nami najkrótsza noc.Udostępnij artykuł