Komentarz synoptyka: 2024-06-16

Przemieszczająca się przez nasz kraj płytka zatoka niżowa z okludującym się frontem związana z rozległym wypełniającym się układem niżowym znad Wysp Brytyjskich dalej kształtuje pogodę w Polsce. Front przemieszcza się bardzo wolno, sterujący prąd strumieniowy zanika, a jego strzępy zauważalne są tylko w rejonie południowej Skandynawii. Jeszcze dziś podzieli Polskę na obszary deszczowe z dużym zachmurzeniem i obszary słoneczne z niewielkim zachmurzeniem i bez opadów, dopiero nocą dostaniemy się w obszar podwyższonego ciśnienia i w całym kraju opady będą zanikać. Strefa związana z tym frontem, która początkowo przemieszczała się na wschód, zaczyna przemieszczać się południkowo i ulegać stopniowemu zanikowi, prognostycznie nocą ma opuść całkowicie rejon naszego kraju. W takich sytuacjach dokładne prognozowanie jest dość utrudnione i często nawet dokładne 24h prognozy warunków atmosferycznych mogą odbiegać od tych rzeczywistych występujących w danym rejonie. Linia zafalowanego frontu dziś na godzinę 12:00UTC prognostycznie dalej będzie dzielić kraj na pół, od północy przez centrum do południa kraju.

Polska zachodnia pozostaje w umiarkowanej, południowo-zachodniej cyrkulacji, ale już centrum i wschód kraju dostaje się cyrkulację bardziej południową z napływem coraz cieplejszych i wilgotnych mas powietrza polarnego o umiarkowanym potencjale chwiejności. Ciśnienie atmosferyczne dalej pozostaje dość niskie w przedziale 1010-1012hPa, gdzie przy takim ciśnieniu oraz przy wzroście temperatury w ciągu dnia prawdopodobieństwo występowania burz frontowych jak również termicznych bardzo wzrasta, jest ono zwłaszcza widoczne w okresie od maja do sierpnia. Dopiero nocą nastąpi bardziej zauważalny wzrost ciśnienia, gdzie zacznie ono nad obszarem naszego kraju osiągać wartości do 1013-1016hPa.

Dziś nad większością obszaru kraju wielowarstwowe zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z wbudowanymi chmurami Cumulonimbus z opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu, lokalnie mogą pojawić się burze. Jedynie na zachodzie w Zachodniopomorskim, Lubuskim, na zachodzie Dolnośląskiego oraz na Podlasiu nie prognozuje się opadów deszczu.


Temperatura maksymalna w większości kraju w przedziale ok +23/ +26°C, w zasięgu strefy frontowej z dużym zachmurzeniem, nad samym morzem oraz w górach trochę chłodniej +18/ +22°C. Noc ciepła ale wilgotna, temperatura minimalna w granicach +15/ +12°C, tylko w Karpatach chłodniej +10/ +8°C. Nocą i nad ranem w wielu miejscach w kraju, a zwłaszcza na północy w centrum i na południowym - wschodzie pojawią się silne zamglenia oraz mgły ograniczające dość mocno widzialność oraz towarzyszące im niskie chmury warstwowe Stratus. Na przeważającym obszarze kraju wiatr dziś słaby z kierunków zmiennych, początkowo na wschodzie kraju i w centrum umiarkowany, tylko przy występowaniu lokalnie chmur Cb umiarkowany z porywami. W części nocnej wiatr zmienny, słaby, okresami cisza.


Krzysztof Maksimiuk, 16 czerwca 2024 r.

Udostępnij artykuł