Komentarz synoptyka: 2024-06-15

W obszar podwyższonego ciśnienia jaki znajduje się nad Polską, zacznie się wciskać kolejna zatoka niżowa z systemem okludujących się frontów atmosferycznych, która będzie przemierzać nasz kraj z zachodu na wschód i w nocy z soboty na niedzielę prognozowane jest dotarcie do centrum kraju. Zatoka niżowa związana jest z rozległym stacjonarnym, wieloośrodkowym układem niżowym znad Wysp Brytyjskich z ośrodkami 992 / 994 hPa, w którym zauważalny jest wzrost ciśnienia, co świadczy o jego powolnym wypełnianiu się.

Przy takim ułożeniu barycznym nasz kraj dostaje się w umiarkowaną cyrkulację południowo-zachodnią z napływem cieplejszej ale bardziej wilgotnej masy powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo-chwiejnej. Chłodne masy, które przed kilkoma dniami za sprawą wcześniejszego prądu strumieniowego zawędrowały w nasz rejon, zaczęły ulegać transformacji. Przemieszczający się front sterowany jest zanikającym prądem strumieniowym, dlatego przechodząc przez nasz kraj będzie ulegał zafalowaniu i frontolizie, co będzie powodowało jego wolne przemieszczanie się na wschód. Prognozowane opuszczenie naszego kraju jest dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Strefa z dużym zachmurzeniem frontowym wbudowanymi chmurami Cumulonimbus z opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu w ciągu dnia zacznie pojawiać się na zachodzie i powoli zacznie przesuwać się do centrum. Prognozowana linia z opadami deszczu na godzinę 06:00 UTC, w niedzielę rano znajdzie się na linii Elbląg - Łódź- Kraków. W Opolskim, Dolnośląskim, Łódzkim oraz na południu Wielkopolski nocą i nad ranem, prognozowane są dość intensywne opady deszczu i deszczu przelotnego. Od zachodu opady będą stopniowo zanikać.


Temperatura maksymalna w większości kraju w przedziale ok +22 /+24°C, w Wielkopolsce, Łódzkim, i Opolskim temperatura osiągnie już wartości +25 /+27°C. Kolejna noc już cieplejsza ale wilgotna, temperatura minimalna w granicach +13 /+11°C, w zasięgu strefy frontowej nieco cieplej +13 /+15°C. Na przeważającym obszarze kraju wiatr dziś już cieplejszy, południowo-wschodni i południowy słaby i umiarkowany w ciągu dnia do 5-8m/s, na noc słabnący. W drugiej części dnia na zachodzie wiatr zmieni kierunek na południowo- zachodni i zachodni.


Krzysztof Maksimiuk, 15 czerwca 2024 r.

Udostępnij artykuł