Komentarz synoptyka: 2024-06-10

Rozległy wieloośrodkowy układ niżowy znad Skandynawii swoim zasięgiem obejmuje większość obszaru Europy. W dalszym ciągu na peryferiach niżu powstają liczne wtórne ośrodki niżowe, które kształtują pogodę w danym rejonie ich występowania. Jeden z ośrodków wtórnych powstał właśnie nad Wyspami Brytyjskimi z tworzącym się systemem frontów atmosferycznych. Prognostycznie jego ruch będzie skierowany w rejon krajów Beneluksu, następnie przemieści się w rejon północnych Niemiec, a w nocy z poniedziałku na wtorek jego strefa z dużym zachmurzeniem frontowym i opadami deszczu obejmie północno-zachodnią i zachodnią część Polski, przemieszczając się dalej w głąb kraju. Dziś rejon Polski od Mazur przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk znajduje się w słabogradientowej, południowej części wspomnianego niżu znad Skandynawii, który powoli wypełnia się, a jego ruch skierowany jest w stronę Zatoki Botnickiej.

W południowo wschodniej i wschodniej części Polski powstał płytki niż, na fali frontu chłodnego, który od Podlasia przez Mazowsze ziemie Łódzką aż po Śląsk przyniesie dziś w tym rejonie duże zachmurzenie opady deszczu i burze, na Śląsku w Świętokrzyskim oraz w Małopolsce okresami dość intensywne. Opady stopniowo w ciągu dnia prognostycznie przesuwać się będą w rejon Białorusi i Ukrainy, i do końca dnia maja opuścić wschodnie granice kraju. Polska pozostaje w cyrkulacji południowo-zachodniej z napływem od zachodu chłodnych mas powietrza polarno-morskiego, na wschód od linii Podlasia po Śląsk trwa nadal walka z zalegającą tam ciepłą masą o dużym potencjale chwiejności, a chłodną napierającą od zachodu. Takie ułożenie spowodowane jest występującym nadal dość silnym prądem strumieniowym, którego oś biegnie skrajem niżu od Wysp Brytyjskich przez Kraje Beneluksu , północne Niemcy, Bałtyk, Kraje Bałtyckie sięgając aż do Morza Białego.

Temperatura maksymalna na północnym-zachodzie, północy i w górach +15°C / +18°C, na pozostałym obszarze +18°C / +21°C, najcieplej jeszcze do południa w południowo-wschodniej części kraju, gdzie temperatura osiągać będzie wartości +21°C / +23°C. Kolejna noc chłodna z temperaturą minimalną +13°C / +11°C, najchłodniej na północnym zachodzie i północnym-wschodzie +10°C / +8°C. Wiatr na przeważającym obszarze kraju umiarkowany zachodni i północno-zachodni, do północnego w centrum i na wschodzie kraju, tylko na wybrzeżu okresami silniejszy potęgujący odczucie chłodu. Na południowym wschodzie jeszcze w pierwszej części dnia południowo-zachodni.


Krzysztof Maksimiuk, 10 czerwca 2024 r.

Udostępnij artykuł