Komentarz synoptyka: 2024-06-09

Rozległy wieloośrodkowy układ niżowy o nazwie ,,Swantje’’ o którym we wcześniejszym komentarzu mogliśmy przeczytać, przemieścił się w rejon środkowej Skandynawii i swoim zasięgiem objął już cały Półwysep Skandynawski. Zatoka niżowa z frontem chłodnym związana z tym niżem przemieszcza się aktualnie przez nasz kraj. Linia frontu na godzinę 06:00 UTC przebiega obecnie od Mazur przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk, do godzin południowych dojdzie do linii Białystok, Lublin , Zakopane. Front przechodząc przez Polskę w południowo-wschodniej części kraju zacznie ulegać zafalowaniu, związane jest to z deformacją górnej strefy frontowej, zacznie układać się prawie równoleżnikowo, co będzie zauważalne z występowaniem w ciągu najbliższej doby większego zachmurzenia na całym południu, południowym wschodzie, większą ilością i intensywnością opadów oraz występowaniem wyładowań atmosferycznych. Na południu nie nastąpiło jeszcze tak duże wychłodzenie jak na północy kraju, zalega jeszcze cieplejsza masa powietrza polarnego. Na północnym-zachodzie i północy pod koniec dnia i w części nocnej da o sobie znać drugorzędny front chłodny wspomnianego wcześniej niżu z przelotnymi opadami chłodnego jak na tę porę roku deszczu. Północny-zachód i północ kraju znajdować się będzie już w mocno chłodnej cyrkulacji zachodniej, sterowana występującym silnym prądem strumieniowym już od wysokości ok 5km, pozostała część kraju jeszcze w przejściowej nie tak chłodnej cyrkulacji południowo-zachodniej. Na mapach topografii barycznej widać postępujący napływ chłodu w ciągu kolejnych dni, gdzie zauważalne jest dość mocne obniżenie poziomu izotermy zera stopni Celsjusza.

Zachmurzenie w związku z przechodzeniem i zafalowaniem frontu chłodnego na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu w Małopolsce oraz Świętokrzyskim będzie dziś duże warstwowe i warstwowo-kłębiaste, tam też wystąpią większe opady deszczu, oraz możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie w ciągu dnia małe i umiarkowane, przez chmury kłębiaste Cumulus i Stratocumulus, ławice chmur średnich. W części nocnej na północy, północnym zachodzie i na Bałtyku zwiększenie zachmurzenia związanego z oddziaływaniem drugorzędnego frontem chłodnego z lokalnie występującymi przelotnymi opadami deszczu.

Temperatura maksymalna na zachodzie i północy kraju, tam, gdzie napłynęły już chłodniejsze masy powietrza polarnego osiągać będzie jedynie +14°C / +17°C, w strefie frontowej +17°C / +20°C, na pozostałym obszarze +20°C / +22°C. W ciągu nocy temperatury minimalne w przedziale +13°C / +11°C, najchłodniej na Pomorzu, Warmii i Mazurach ok +10°C / +9°C. Wiatr umiarkowany zachodni i północno-zachodni na przeważającym obszarze kraju, tylko na północnym-zachodzie i zachodzie silniejszy potęgujący odczucie chłodu.


Krzysztof Maksimiuk, 09 czerwca 2024 r.

Udostępnij artykuł