Komentarz synoptyka: 2024-06-08

Podobnie jak wczoraj nad północnymi i środkowymi regionami kontynentu, Wyspami Brytyjskimi i Morzem Norweskim zalega chłodna masa powietrza polarnego morskiego, oddzielona pofalowanym frontem chłodnym od cieplejszej masy zalegającej nad regionami południowymi i morzami Śródziemnym i Czarnym. Front, na którym jeszcze wczoraj nad południowo wschodnimi regionami naszego kraju występowały opady przelotne i burze powoli przesuwa się na południe, rozciągając się niemal równoleżnikowo od Ukrainy, przez Węgry, południe Niemiec i Francji po Półwysep Iberyjski Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd powstają na nim zafalowania objawiające się obszarami opadów przelotnych i burz.

Dzisiaj, za frontem chłodnym zapanuje na krótko nad naszym krajem wyż, który zapewni nam aurę z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, głównie przez chmury kłębiaste Cumulus i niewielkiej rozciągłości pionowej, ograniczonej do około 3 km inwersją osiadania w wyżu, łatwo ja zauważyć na diagramach aerologicznych: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . Po południu zaczną pojawiać się chmury średnie i wysokie, związane z zatoką niżu znad Morza Norweskiego. Słaby lub umiarkowany wiatr powiej z kierunków zmiennych, w zależności od sektora wyżu i zbliżającej się zatoki.

Północny Atlantyk i Morze Norweskie i Wyspy Brytyjskie objęte są cyrkulacją wieloośrodkowego niżu, który od blisko tygodnia powoli przemieszcza się znad Islandii na wschód. Dzisiaj zbliży się do wybrzeży Norwegii, jutro i w poniedziałek obejmie swoim zasięgiem cały Półwysep Skandynawski. Jego charakterystyczną cechą jest nie tylko rozległość obszarowa, lecz długotrwałość i obecność kilku ośrodków wtórnych na swoich peryferiach. Jak widzimy na zdjęciach satelitarnych jego centrum zdominowane jest przez zachmurzenie kłębiaste, a w tylnej części wyraźny jest napływ chłodu, obrazowany przez pola otwartych komórek konwekcyjnych. Napływ chłodnej masy z północy w zderzeniu z cieplejszym powietrzem tworzy obszary baroklinowości, sprzyjające fronto- i cyklogenezie.

Jeden z takich obszarów rozwija się nad Morzem Północnym, zmierzając w kierunku Jutlandii, już dzisiaj wieczorem i w nocy w postaci wąskiej zatoki z frontem chłodnym napłynie od zachodu na Polskę. Towarzyszyć jej będą przelotne opady i burze, z którymi związane będą porywy wiatru do 50 -70 km/h. Zatoka z frontem dotrze do wschodnich rubieży kraj w godzinach okołopołudniowych. Przechodzenie zatoki łatwo będzie zauważyć w zmianie kierunku wiatru z południowo wschodniego na północno zachodni. Jak wspomniałem, strefa frontowa z burzami i opadami przemieszczać się będzie wieczorem i w nocy, warto się przed skutkami możliwej burzy lub ulewy już dzisiaj zabezpieczyć. Wybierając zaś termin jutrzejszej sportowej, turystycznej lub wyborczej aktywności warto zapoznać się z naszymi prognostycznymi mapami i meteorogramami.

DZIŚ DZIEŃ INFORMATYKA

Informatyka to jedna z najbardziej przyszłościowych dziedzin, dlatego osoby, które znają komputery jak własną kieszeń mogą spać spokojnie – pracy dla nich nie zabraknie. Cóż byśmy my synoptycy, komentatorzy prognoz numerycznych zrobili bez nich? Życzymy, by nie zabrakło im inwencji twórczej a także prądu do komputerów.

Ryszard Klejnowski

8 czerwca, sobota, 160 dzień 2024 roku; 7:20

Udostępnij artykuł