Komentarz synoptyka: 2024-06-07

Dzisiaj i w najbliższych dniach pogoda w naszym kraju kształtować się będzie w chłodnej masie powietrza napływającego znad Atlantyku w południowym sektorze niżu, który znad Islandii przemieszcza się nad Półwysep Skandynawski. Front chłodny na którym wczoraj występowały liczne opady przemieszcza się na wschód, tylko południowo wschodnie regiony kraju pozostawać będą na krótko pod jego wpływem, z opadami przelotnymi, możliwe burze Za frontem rozbudowuje się słaby klin wyżowy, w miarę rozwoju konwekcji termicznej pojawiać się będą liczne chmury kłębiaste Cumulus o umiarkowanym rozwoju pionowym, możliwe słabe przelotne opady deszczu.

W ciągu dnia od północnego zachodu przemieszczać się będzie zachmurzenie frontu wtórnego, z którym związane są słabe opady, głównie na północy, później w centrum. Przeważać będzie umiarkowane lub duże zachmurzenie, możliwe liczne rozpogodzenia, chłodnej, w granicach 15 -18°C na północy, 20-25°C na południu. Jutro i w niedzielę, w zbliżonej do dzisiejszej sytuacji synoptycznej podobny charakter pogody, lecz jutro na ogół bez opadów, w niedzielę z opadami, miejscami intensywnymi. Aktualne położenie stref zachmurzenia i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a w skali kontynentu na mapach zbiorczych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Jak widzimy na ostatnim zobrazowaniu, bieżąca aktywność procesów atmosferycznych na północną połową kontynentu wyraźnie zmalała w stosunku do obserwowanej w minionym tygodniu. Utrzymuje się jeszcze, wraz z intensywnymi burzami i opadami na pofalowanym froncie chłodnym przebiegającym od południowych regionów Polski przez Słowację, Czechy, południe Francji po Półwysep Iberyjski. Tam przebiega główna planetarna strefa frontowa, rozdzielająca chłodne powietrze polarne morskie z północnego zachodu od cieplejszego pochodzenia zwrotnikowego i zmniejszeniem się gradientu termicznego między tymi masami. Dobrze ilustrują to mapy topografii względnej 500 – 1000 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202406061200&projection=opencharts_europe&valid_time=202406080900 . Zmniejszenie gradientu termicznego to również obniżenie aktywności lub brak wyraźnej strefy prądu strumieniowego w tym regionie, co możemy obserwować na mapach Significant dla lotnictwa: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

Planując więc dzisiaj weekendowe wypady „za miasto”, w góry, czy na Mazury, pamiętajmy o pogodzie i jej zmienności, korzystajmy z naszych aktualizowanych co 6 godzin prognoz pogody i dostępnych danych obserwacyjnych – satelitarnych i radarowych.

Ryszard Klejnowski

7 czerwca, piątek, 159 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł